Posłanka Platformy Obywatelskiej, Iwona Hartwich, zgłosiła pomysł ustawy obywatelskiej, wedle której kwota renty socjalnej pobieranej przez osoby niesamodzielne miałaby zostać podniesiona do ekwiwalentu minimalnego wynagrodzenia.
Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod projektem. W regionie wielkopolskim zebrano ich już ponad 11 tysięcy. By nad inicjatywą mógł obradować Sejm, musi się pod nią podpisać co najmniej 10 razy więcej obywateli.
Podniesienie kwoty renty socjalnej dla osób niesamodzielnych miałoby pomóc w zapewnieniu lepszych warunków życia osobom, które z uwagi na swoją niepełnosprawność nie mogą podjąć zatrudnienia bądź nigdy nie weszły na rynek pracy. Aktualnie wysokość świadczenia wynosi około 1200 zł netto. To zdecydowanie za mało, by osoby niesamodzielne z niepełnosprawnościami mogły egzystować samodzielnie. Tak niska kwota nie wystarczy bowiem na pokrycie kosztów związanych z ochroną ich zdrowia – wizyt u lekarzy specjalistów, ciągłej rehabilitacji, sprzętu rehabilitacyjnego czy specjalnych środków higieny. Ludziom borykającym się z poważnymi schorzeniami muszą zatem stale pomagać finansowo ich rodziny. Sytuację utrudniają wciąż rosnące koszty życia. W opinii twórców projektu, tylko podwyższenie kwoty renty socjalnej, którą otrzymują osoby niesamodzielne i jej rokroczna waloryzacja dałyby osobom z niepełnosprawnościami możliwość pokrycia wydatków, a co za tym idzie-większą szansę na samodzielność.
Jak powiedział Bartosz Zawieja, działacz Platformy Obywatelskiej z Poznania, w Polsce rentę socjalną pobiera 290 tysięcy osób niesamodzielnych. Zaznaczył też, że projekt ma charakter społeczny i apolityczny oraz zaapelował do rządzących o wczucie się w sytuację świadczeniobiorców. Z kolei posłanka Iwona Hartwich zaapelowała do Polaków, by ci składali podpisy pod zainicjowanym przez nią projektem. Na temat inicjatywy wypowiedział się także poseł Jakub Rutnicki, który stwierdził, że projekt rozporządzenia to krzyk, by pomóc osobom z niepełnosprawnościami.
Szacuje się, że roczny koszt podwyższenia renty socjalnej wyniesie około 4 miliardy złotych.