Przejdź do treści

Zmiany w programie Samodzielność – Aktywność – Mobilność! Mieszkanie dla absolwenta

logo państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

We wtorek, dnia 6 lutego 2024 roku Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wprowadziła w życie zmienione zasady finansowania realizacji programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność! Mieszkanie dla absolwenta”.

Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjęła uchwałę wprowadzającą następujące zmiany w  omawianym Programie:

  • przedsięwzięcie to jest realizowane bezterminowo. Program przestanie być realizowany wówczas gdy zostaną wyczerpane środki przeznaczone na jego prowadzenie;
  • poszerzono również grupę osób mogących uczestniczyć w programie. Do grona beneficjentów przedsięwzięcia mogących skorzystać ze środków należą również osoby z niepełnosprawnościami, które  nie są absolwentami ale opuszczają rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka lub placówki opiekuńczo – wychowawcze;
  • o dofinansowanie może ubiegać się osoba niepełnosprawna, która nie jest właścicielem mieszkania. Osoby niepełnosprawne, którym nie przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pracuje lub poszukuje pracy, także mogą starać się o środki wypłacane w ramach projektu.
  • Uwaga!!! Począwszy od dnia 1 marca 2024 roku wsparcie finansowe będzie udzielane maksymalnie na okres 60 miesięcy. Uwaga! Do umów zawartych przez osoby niepełnosprawne przed dniem 1 marca 2024 roku będą obowiązywać dotychczasowe przepisy.

Przypominamy, że program “Mieszkanie dla absolwenta” adresowany jest do osób z niepełnosprawnościami, pragnących się usamodzielnić i  żyć  na własny rachunek. Osoby niepełnosprawne w jego ramach mogą starać się o pomoc finansową na wynajem mieszkania lub domu. Dofinansowanie pochodzące z  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma za zadanie umożliwić im start w samodzielne życie podczas poszukiwania przez nie pracy lub  początku podejmowania przez nie pracy zarobkowej.

Pomoc finansowa ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”  obejmuje ona wszystkie koszty wymienionych w umowie najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego, które ponosi beneficjent przedsięwzięcia.  Wsparcie uzależnione jest  od lokalizacji lokum  oraz od rodzaju orzeczenia o niepełnosprawności, które posiada absolwent lub inna osoba uprawniona. Wyższe dofinansowanie w ramach projektu dedykowane jest wózkowiczom – to jest  osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, ponieważ ich mieszkania nie mogą mieć barier architektonicznych.

Dodaj komentarz