Już niedługo osoby z niepełnosprawnościami czekają istotne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności.
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń powiadomił opinię publiczną: nowy system orzeczniczy – aktualnie nad nim pracujemy.
Co zmieni się dla nas – osób z niepełnosprawnościami?
Orzeczenie o niepełnosprawności jest formalnym dokumentem potwierdzającym, że dany pacjent jest osobą niepełnosprawną. W oparciu o ten papier można starać się o różne świadczenia, ulgi oraz udogodnienia.
Sam system orzekania o niepełnosprawności wzbudza wiele kontrowersji. Pacjenci często czują się poszkodowani przez nieprecyzyjne kryteria. Historia każdego pacjenta jest inna, związana z indywidualnymi problemami. Jak podkreślił Łukasz Krasoń, system orzeczniczy powinien stanowić odpowiedź na zróżnicowane potrzeby osób z niepełnosprawnością.
– Nowoczesny system orzekania powinien przede wszystkim koncentrować się na potrzebach i możliwościach danej osoby z niepełnosprawnością, a nie kwalifikować ją przez pryzmat medyczny. My nie dyskutujemy, czy ktoś ma nogę, czy nie ma nogi. My patrzymy, na ile on potrzebuje wsparcia, aby funkcjonować w społeczeństwie i realizować siebie – skomentował Pełnomocnik.
Jak podkreślił Łukasz Krasoń, na tę chwilę działa już ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób niepełnosprawnych.Wojewódzkie zespoły ds. orzecznictwa mają za cel określać,na jakim poziomie dana osoba potrzebuje wsparcia.
Pod koniec 2023 roku każdy taki zespół otrzymał zastrzyk finansowy, które miał pomóc przygotować się do wdrożenia nowego systemu orzekania na potrzeby świadczenia wspierającego.
– Jakie było moje zdziwienie, kiedy dostałem statystykę, że ponad połowa wojewodów oddała pieniądze, nie wykorzystując tych pieniędzy. A ci, którzy wykorzystali te pieniądze, nie wykorzystali ich, moim zdaniem, optymalnie – ocenił.
Pełnomocnik zaakcentował również, że w województwach, w których pieniądze zostały dobrze spożytkowane, system powinien funkcjonować.
Opinie w tej sprawie są podzielone. Nie da się jednak ukryć, iż niewątpliwie czekają nas zmiany. Istotne jest tutaj także, by były one konsultowane ze środowiskiem ludzi z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Bo jak głosi stare porzekadło: nic o nas bez nas!