Od 1 czerwca bieżącego roku kwota odpowiadająca:
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2021 roku, wynosi 3977,10 zł
- 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2021 roku, wynosi 7386,10 zł.
Warto pamiętać, że zmniejszenie świadczenia następuje, gdy przekroczy się 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie – po przekroczeniu 130%.
Trzeba zaznaczyć, że rencista socjalny może osiągnąć maksymalnie 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – w tym wypadku następuje zawieszenie świadczenia.
Obowiązuje kwota maksymalnego zmniejszenia, ustalana raz w roku. Przypominamy, że od 1 marca tego roku wynosi ona:
- dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – 646,67 zł
- dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 485,04 zł
- dla renty rodzinnej przysługującej jednej osobie – 549,71 zł.
Limity nie obowiązują emerytów i rencistów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Limity nie dotyczą także pobierających rentę inwalidów wojennych lub rentę rodzinną po inwalidzie wojennym oraz rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w wyniku pełnienia służby wojskowej, a także rent rodzinnych po tej osobie – oznacza to, że mogą oni dorabiać bez ograniczeń.
Pamiętajmy, że emeryt i rencista ma obowiązek powiadomić ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu. Do końca lutego każdego roku należy zawiadomić ZUS o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.