Sprzęt braillowski od dnia 1 lipca został obciążony wyższym VATem. Podatek wzrósł z 8 do 23 procent.
Dotychczas w prawie widniał zapis o możliwości zastosowania 8-procentowej stawki podatku VAT, jeżeli chodzi o wyroby medyczne oraz inne urządzenia, związane z ochroną zdrowia.
Urządzenia braillowskie nie spełniające definicji wyrobów medycznych od 1 lipca są obłożone wyższym VATem.
Dotychczasowe przepisy przewidywały możliwość stosowania 8-procentowej stawki podatku VAT dla wyrobów medycznych oraz wielu innych produktów, które są związane z ochroną zdrowia.
Obecnie ten niższy procent znajduje zastosowanie tylko w zakresie wyrobów medycznych – to jest powód podniesienia podatku na między innymi urządzenia komputerowe do pisma Braille’a czy maszyny poligraficzne.
Ustawa definiuje wyroby medyczne w następujący sposób: „wyrób medyczny – narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych […]”
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.