Autor: Fundacja Podaj Dalej
Na zajęciach paralotniowych, które odbyły się styczniu bieżącego roku, ich uczestniczki i uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i sytuacji awaryjnych, które mogą wydarzyć się w powietrzu.
Każda z osób biorących udział w zajęciach miała możliwość spróbowania symulacji tego, co dzieje się z paralotnią w sytuacji awaryjnej. Warunki istniejące w trakcie ćwiczeń były maksymalnie zbliżone do rzeczywistych. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy zajęć mogli poczuć się tak, jak w sytuacji realnego zagrożenia.
Podczas zajęć korzystano z zapasowych spadochronów RSH (Ratowniczy system hamujący). Sprzętu tego używa się w sytuacjach awaryjnych, gdy niemożliwa jest kontrola nad skrzydłem, bądź w innych chwilach zagrożenia, gdy nie można samodzielne sterować paralotnią.
Warunki były przybliżone do naturalnych, co pozwoliło osobom biorącym udział w zajęciach zdobyć wiedzę dotyczącą tego, jak prawidłowo zachować się w sytuacji krytycznej. Takie treningi są jak najbardziej pożądane, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy, pilot znajdzie się w sytuacji zagrożenia.
„Jednak warto taką wiedzę posiadać i wiedzieć jak się zachować” – powiedział Marcin Olszewski – jeden z uczestników zajęć paralotniowych.
Zajęcia paralotniowe organizowane są przez Fundację imienia Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w ramach projektu ROZWIŃ SKRZYDŁA współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i 1,5% podatku.
Ostateczna redakcja tekstu Tomasz Wojczak.