W poniedziałek, 25 listopada w Czerwonaku odbyły się warsztaty dla seniorów – „Zdrowy senior”. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków Powiatu Poznańskiego.
W pierwszej części warsztatów swoim doświadczeniem w pracy z pacjentami podzieliła się Pani doktor – Joanna Rybacka – Mossakowska, która przybliżyła zarówno profilaktykę w walce o długie, zdrowe życie jak i zasady postępowania w przypadku, kiedy dosięgną nas problemy zdrowotne. Była mowa między innymi o tym, jak ważna jest kwestia nawodnienia organizmu. Jest to bardzo istotna czynność, nie tylko latem, a zaniedbywana może prowadzić do wielu bardzo groźnych chorób, na przykład udarów. Wskazówki jak zdrowo żyć skupiały się na zbilansowanej diecie, odpoczynku, i ruchu. Oczywiście, jak we wszystkim także w sporcie wymagany jest zdrowy rozsądek – niewskazane jest przeciążanie organizmu zbyt intensywnymi treningami. Chodziło raczej o aktywność w rodzaju spacerów pieszych, czy z kijkami lub pływanie.
Niebagatelną sprawą jest również zdrowie psychiczne. Kiedy widzimy pierwsze symptomy, tak jak ze wszystkimi innymi przypadłościami udajemy się do lekarza – w tym przypadku – psychiatry. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ psychika również jest kwestią zdrowia. A im szybciej zareagujemy i podamy odpowiednie leki, tym lepiej. Potrzebny jest przecież czas, aby zaczęły działać. U młodych osób są to czasem dwa tygodnie lub dłużej, a u seniorów leki mogą działać z większym opóźnieniem – mówiła Pani doktor.
W kolejnym wykładzie również nie zabrakło tematyki zdrowia. Anna Maria Majchrzycka z fundacji PETRA senior jest pedagogiem, gerontologiem oraz terapeutą zajęciowym. Swoją zawodową pasję mogła więc w pełni wykorzystać, znając doskonale specyfikę i środowisko seniorów. Mowa była o roli rodziny w diagnostyce i terapii oraz o sposobach komunikowania się z osobami z zaburzeniami poznawczymi. Pani pedagog rozpoczęła od przybliżenia funkcji poznawczych ludzkiego mózgu, potencjału, jaki w nim drzemie. To właśnie funkcje poznawcze mózgu człowieka odpowiadają za odbiór i gromadzenie wiedzy na temat otaczającego nas świata. Na sprawność funkcji poznawczych w dużej mierze wpływa też aktywność zawodowa i społeczna – podkreślała Majchrzycka.
Zaakcentowana została również rola codziennych ćwiczeń umysłu, rozwiązywania przeróżnych łamigłówek, aktywności intelektualnej.
Dla rozluźnienia atmosfery uczestnicy mieli sami rozwiązać łamigłówkę. Okazało się, że na pozór proste rzeczy mogą być podchwytliwe. Pod wpływem regularnych ćwiczeń mózg rozwija się, wzrasta ilość połączeń między neuronami, co odbija się w codziennym życiu, choćby na sprawniejszym wykonywaniu zadań. Gimnastyka umysłu ochroni nas przed naturalnym procesem starzenia się mózgu – spowolni ten proces.
Ważne jest również, aby w przypadku dostrzeżenia pierwszych objawów pogorszenia się pamięci nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Odpowiednio wcześnie zauważone symptomy chorobowe mogą pomóc zahamować dalszy postęp choroby.
W takich chwilach niemałą wagę ma wsparcie bliskich. Nie krytykujmy, nie strofujmy, kiedy starsza osoba ma problem z pamięcią. Jest po prostu chora i trzeba o tym pamiętać, udzielić jej pomocy, być podporą w trudnych chwilach, przejść przez to razem – twierdziła Pani pedagog.
Warsztaty były bardzo interesujące i wiele mi uświadomiły. Z nową wiedzą oraz perspektywą osób starszych na życie łatwiej łaskawszym okiem spojrzeć na swoje. Starość jest etapem w życiu człowieka, który nadejdzie prędzej czy później, warto wiedzieć jak się do niej przygotować, aby była czymś pozytywnym. Bo z pewnością jest nieunikniona.