Przejdź do treści

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – powstał specjalistyczny raport z badań

Grafika, promowanie raportu pt. Poprawa ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest mocno nadwyrężone.Zgodnie ze statystykami, jakimi dysponuje UNICEF około 13 proc. nastolatków na świecie w wieku od 10 do 19 lat żyje ze zdiagnozowanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Liczby te są przytłaczające. Centra Zdrowia Psychicznego MindHealth obserwują rosnące problemy emocjonalne i psychiczne, z którym mierzą się młodzi ludzie, dlatego cały czas podejmują przedsięwzięcia mające na celu podnoszenie świadomości zdrowia psychicznego oraz szukania rozwiązań, które będą skuteczne w autentycznej pomocy dzieciom i młodzieży.

Jedną z nich jest np. wsparcie merytoryczne raportu pt. Poprawa ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce przygotowanego przez kancelarię Rymarz Zdort Maruta oraz UNICEF Polska we współpracy z przedstawicielami strony publicznej, sektora pozarządowego i biznesu, prawników, specjalistów oraz praktyków.

W samej Unii Europejskiej liczba nastolatków w wieku 10-19 lat ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi sięga 11,2 mln.

Prawie 46 tys. nastolatków co roku popełnia samobójstwo – to jedna z pięciu najczęstszych przyczyn odejścia ludzi w tej kategorii wiekowej. Połowa z zaburzeń zdrowia psychicznego zaczyna się przed 14. rokiem życia i często pozostaje bez odpowiedniej terapii. Globalnie średnio tylko 2 proc. wydatków budżetowych państw na ochronę zdrowia jest przeznaczanych na zdrowie psychiczne.

Zaburzenia zdrowia psychicznego i ich wpływ na możliwość rozwoju oraz osiąganie pełnego potencjału są często pomijaną przyczyną złego samopoczucia dzieci i młodzieży na całym świecie. Problemy w tej dziedzinie dodatkowo uwypukliła pandemia i jej długofalowe konsekwencje. Bez przerwy odczuwane są też braki w zakresie nakładów finansowych i dostępności profesjonalnie przygotowanych lekarzy. Aby przeanalizować istniejące regulacje prawne oraz zdiagnozować szanse i potrzeby, a także wskazać dobre praktyki z zakresu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce, powstał raport regulacyjny.

Został on przygotowany we współpracy kancelarii Rymarz Zdort Maruta z UNICEF Polska oraz innymi przedstawicielami strony publicznej i prywatnej, organizacji pozarządowych, prawników, ekspertów i praktyków.

Centra Zdrowia Psychicznego oraz Szpital MindHealth byli jednym z patronów merytorycznych raportu, a Medicover stał się partnerem strategicznym.

Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej dzieci i młodzieży wymaga wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Nastolatki, jak nigdy dotąd potrzebują troskliwej opieki systemowej. Zdajemy sobie sprawę, że system opieki państwowej,przy tak ogromnych wyzwaniach, ma za mało zasobów, by im w całości sprostać. Brakuje specjalistów, psychiatrów dzieci i młodzieży, czas oczekiwanie na konsultację czy terapię jest długi. A w przypadku chorób czy zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci i nastolatków czas otrzymania profesjonalnej pomocy jest kluczowy. Dopatrujemy się szansy na poprawę sytuacji w ramach współpracy publiczno-prywatnej.Obecnie uruchamiamy w Szpitalu MindHealth z oddziałami psychiatrycznymi oddział dzienny dla młodzieży a na nim turnusy terapeutyczne – komentuje Dorota Wiśniewska-Szeplewicz dyrektor Szpitala MindHealth. Raport i jego przygotowanie są też dla nas impulsem do szukania nowych, efektywnych rozwiązań, które możemy zaproponować w ramach naszej działalności – podsumowuje.

Raport zawiera szczegółowe propozycje rozwiązań prawnych i pozaprawnych umożliwiających poprawę sytuacji dzieci i młodzieży w obszarze zdrowia psychicznego, w tym przygotowanie fundamentów do ewentualnych zmian legislacyjnych i opracowań systemowych. Jego celem nie jest jednak przedstawienie wiążących rekomendacji. Nie wyczerpuje on też całości problematyki ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, lecz skupia się na wybranych, ogólnych aspektach, które zostały uznane za najbardziej istotne.

Publikacja zawiera trzy podstawowe elementy: opisuje stan faktyczny – problemy i potrzeby, z jakimi mierzą się dzieci i młodzież; analizuje stan prawny – otoczenie regulacyjne oraz praktyki jego funkcjonowania w realiach krajowego systemu ochrony zdrowia; określa rolę podmiotów prywatnych oraz trzeciego sektora we wspieraniu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz zbiera dobre praktyki podejmowane przez patronów i partnerów raportu, które mogą stanowić dla całego rynku inspirację do działania, a także pokazać stronie publicznej, w jaki sposób może wykorzystać potencjał tych podmiotów w swojej działalności.

W pracach nad jego treścią wykorzystano dobre praktyki w tym obszarze znane i stosowane w innych państwach. Uczestniczyli w nich reprezentanci strony publicznej oraz sektora pozarządowego (UNICEF Polska, Polskie Stowarzyszenie ESG, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Centrum Innowacyjnej Edukacji, Fundacja Nie Widać Po Mnie, Fundacji My Pacjenci), praktycy z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, specjaliści z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Niezwykle ważnym elementem prac nad raportem był dialog z młodzieżą z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Partnerami raportu są: Adamed Pharma, Benefit Systems, ICT Poland, LPP, Medicover, MindHealth, Nivalit, Oshee, TikTok.

Cały raport można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz