„Zapobiegaj osteoporozie” to akcja, której celem jest darmowe i szybkie przeprowadzenie badania densytometrycznego, aby zwiększyć diagnostykę osteoporozy.
Badania będą przeprowadzane zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Fundacji Do Walki Z Osteoporozą oraz Międzynarodowego Związku Badań Klinicznych. W zależności od wieku wykonywane będą:
- do 65 roku życia z kręgosłupa lędźwiowego
- po 65 roku życia z szyjki kości udowej.
Kto powinien poddać się badaniu?
Wbrew ogólnemu przekonaniu, że osteoporoza to choroba osób w wieku podeszłym, na chorobę tę zachorować mogą nawet młodzi ludzie! Densytometria, czyli pomiar gęstości mineralnej kości, w skrócie BMD, jest badaniem, którego wynik może pomóc nam – w najgorszym przypadku oczywiście – zahamować rozwój tej niszczącej kości choroby.
Proces tracenia gęstości kości przez długi czas nie daje żadnych objawów. W związku z tym badanie powinien zrobić każdy: kobiety w wieku około 50.-55. roku życia, mężczyźni nie później niż w 65. roku życia. Jeśli w rodzinie wśród bliskich występuje osteoporoza, badanie należy przebyć w wieku ok. 40. lat. Oczywiście, densytometrie można robić kontrolnie w wieku późniejszym!
Ciekawostką jest, że w drugiej połowie życia na osteoporozę bardziej narażone są kobiety – przez spadek poziomu estrogenu po menopauzie, ale także przez fakt, iż mają drobniejszą budowę ciała.
Badaniu powinny poddać się osoby:
- niedożywione (nie tylko aktualnie, ale i w przeszłości)
- mające zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja
- cierpią na choroby układu pokarmowego przebiegające z zaburzeniem wchłaniania
- nie uprawiające aktywności fizycznej (przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami)
- (dotyczy kobiet( które przebyły wczesną menopauzę
- mające przewlekłą niewydolność nerek
- które są cukrzykami
- mające choroby reumatoidalne
- przewlekle przyjmujące leki przeciwkrzepliwe i przeciwpadaczkowe
- nadużywające alkoholu, kawy i napojów energetycznych
- o niskiej masie ciała (wskaźnik BMI poniżej 18)
- które przeszły złamania lub występowały one w rodzinie.
Badanie warto zrobić także w przypadku przewlekłych bólów stawów lub kręgosłupa, a także jeśli nasz wzrost w ciągu roku obniżył się o więcej niż trzy centymetry.
Jak wygląda badanie densytometryczne i jak się do niego przygotować?
W społeczeństwie występuje fałszywe przekonanie, że badanie to jest bolesne. Nic bardziej mylnego! Jest ono proste, niebolesne i nieinwazyjne! Przed badaniem nie trzeba być na czczo, powinno unikać się zakładania ubrań zawierających metalowe elementy, a przed samym badaniem należy zdjąć zegarek i metalową biżuterię (także ze srebra i złota).
Samo badanie to kwestia chwili, trwa zaledwie kilka minut. Najpierw mierzy się wzrost i wagę, następnie pacjent kładzie się na stole na wznak na stole pomiarowym. W razie przeprowadzania badania w kościach przedramienia lub nadgarstka, odbywa się ono w pozycji siedzącej. Nad stołem pomiarowym znajduje się lampa emitująca promienie rentgenowskie, a nad ciałem badanej osoby przesuwa się ramię, które zawiera czujnik dokonujący pomiaru pochłoniętej wiązki promieniowania, które po przekształceniach pokazuje wynik jako gęstość powierzchniowej kości w badanym miejscu. Podczas badania należy być nieruchomym! Po wykonaniu pomiarów można od razu wrócić do swoich codziennych zadań. Nie boli, prawda?
Czynnikiem powodującym spadek gęstości kości jest niedostateczna podaż wapnia w diecie. Pamiętajmy, aby przyjmować go ok. 500mg na dobę. Ja postaram się poddać badaniu, a także wyślę na nie osoby mi najbliższe. Pamiętajmy, że… lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Na badanie zapisać się można pod adresem https://zbadajswojekosci.pl/.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.