Przejdź do treści

Za nami konferencja „Dostępna Ginekologia”

21 września w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbyła się II edycja Konferencji „Dostępna Ginekologia”.

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbyła się pod hasłem „Jak rodzi się dostępność?”. W trakcie eventu poruszano kwestie odnoszące się do dostępności oraz usług ginekologiczno-położniczych dla kobiet z rozmaitymi niepełnosprawnościami oraz neuroróżnorodnością.

Event zorganizowała Fundacja Kulawa Warszawa, która to instytucja odpowiada za projekt Dostępna Ginekologia. W wydarzeniu uczestniczyli eksperci systemu ochrony zdrowia, badacze i badaczki społeczni, aktywiści oraz osoby, które z usług ginekologiczno-położniczych korzystają.

W Konferencji udział wzięli wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, doradczyni prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk, pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. dostępności Donata Kończyk oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Konferencja obejmowała trzy sesje tematyczne: społeczną, ginekologiczną oraz położniczą. Każda z nich zakończona została dyskusją, a całość wydarzenia podsumował ponowna debata, podczas której wypowiadały się przedstawicielki badaczy, pacjentek oraz personelu medycznego.

Wydarzenie zainaugurowała Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa. Wykład otwierający wygłosiła Wiktoria Boryca, studentka APS, badaczka społeczna i młodsza specjalistka w Fundacji Kulawa Warszawa.

Pani Wiktoria starała się udzielić odpowiedzi na pytanie: Jak kwestia dostępności powstała w naszym kraju w oparciu o statystyki największej wyszukiwarki dostępnych gabinetów ginekologicznych w Polsce, dostepnaginekologia.pl.

Następnie treściwy wykład przeprowadził Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Podczas wystąpienia Pan Minister zaakcentował wpływ działalności Fundacji Kulawa Warszawa, w tym kampanii „Chemy równoWagi”, na powstanie programu Dostępna Przestrzeń Publiczna, umożliwiającego dofinansowanie zakupu wyposażenia placówek medycznych.

Jako pierwsza w sesji społecznej, głos zabrała dr Joanna Soworce-Wojniak, która przedstawiła zagadnienia związane z potrzebami i oczekiwaniami kobiet po urazie rdzenia kręgowego względem systemu opieki zdrowotnej.

Ekspertka zaprezentowała zagadnienia medyczne, jak i swoje życiowe doświadczenia, w których różne elementy obiektywne i subiektywne wpływały na ocenę stanu dostępności podczas opieki ginekologiczno-położniczej.

Następnie głosu udzielono Julii Borkowskiej z Fundacji Federa, która w bardzo interesującym wykładzie zaprezentowała parametry dostępu do opieki ginekologicznej z uwzględnieniem wykluczenia lokalizacyjnego, jak i aspekty relacyjne między personelem medycznym, a pacjentkami, wpływające na poczucie sprawczości i decyzje kobiet związane z profilaktyką zdrowotną.

Panel społeczny zwieńczony został wystąpieniem Katarzyny Cimoch na temat parametrów dostępności gabinetów ginekologicznych zawartych w ankiecie projektu Dostępna Ginekologia.

Sesję ginekologiczną rozpoczęła dr Barbara Mazurkiewicz z referatem na temat „Ginekolog – przyjaciel czy wróg”, podczas którego Prelegentka odniosła się do wystąpienia poprzedniczek i podkreśliła narzędzia i zasoby, jakimi dysponują pacjentki, aby zwiększyć sprawczość w relacji z pracownikami systemu ochrony zdrowia. Zwróciła ona także uwagę na brak decyzyjności lekarza przy dysponowaniu środkami finansowymi oraz czasem przeznaczonym na pacjenta zgodnie z kontraktami z NFZ.

Następnie swoją przemowę wygłosiła Pani Anna Banach-Zdziarska specjalistka z PFRON która w skrócie zaprezentowała kluczowe założenia Programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”, a także przekazała informacje na temat opcji otrzymania środków na realizowanie różnych aspektów dostępności, przy wsparciu programów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wystąpienie skomentował pan Michał Mazur, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, wskazując również na dodatkowe warianty korzystania z programu Dostępność Plus dla Zdrowia, realizowanego przez Ministerstwo. Wieści o różnorodnych formach dofinansowania spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem zgromadzonych.

Po przerwie lunchowej Renata Orłowska znana z mediów społecznościowych jako „Zaniczka”, w bardzo osobistym i budzącym niemałe reakcje wykładzie, opowiedziała o traumatycznych doświadczeniach kobiet z niepełnosprawnościami w gabinetach ginekologicznych, ich wpływie na zdrowie innych oraz o tym, jak na ich potrzeby odpowiedziała firma Gedeon Richter Polska organizując cykliczne kampanie „W Kobiecym Interesie”.

Z pewnością potrzebne są takie wydarzenia. Jeżeli oczekuje się zmiany, trzeba zacząć od odsłonięcia się i edukacji, najpierw być może we własnym środowisku, a dopiero następnie wykraczać poza znane i bezpieczne kręgi. Tylko tak można nagłośnić problem i dokonać realnych przełomów.

Dodaj komentarz