Będzie się działo! Będzie napięcie i wzruszenie. 4 lutego 2022 roku startują zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie.
Tradycja igrzysk olimpijskich ma swój początek w czasach antycznych. Zawody rozgrywane były wówczas co cztery lata w greckiej Olimpii. Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbywają się od roku 1896, natomiast zimowe-od roku 1924. Olimpiada uważana jest za najbardziej prestiżowe zawody sportowe, a złoty medal olimpijski jest dla sportowca najcenniejszym laurem. Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie będą 24. tego typu imprezą. Gospodarzem pierwszej zimowej olimpiady, która odbyła się 98 lat temu była francuska miejscowość Chamonix.
W tym roku mnóstwa emocji dostarczą nam zapewne reprezentanci naszego kraju. 24 stycznia 2022 roku zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził skład polskiej kadry na igrzyska w Pekinie. O medale powalczy 57 sportowców. Większość naszej reprezentacji stanowią kobiety-na olimpiadzie wystąpi ich 30. Mężczyzn zaś wystartuje 27. Podczas tych niezwykle prestiżowych zawodów Polacy zmierzą się w 10 konkurencjach. Najliczniejszą grupę polskich zawodników stanowić będą łyżwiarze szybcy. Prócz tego Biało-Czerwoni wystartują w dyscyplinach takich jak biathlon, łyżwiarstwo figurowe, short track, biegi narciarskie, saneczkarstwo, skoki narciarskie, kombinacja norweska, snowboard, czy narciarstwo alpejskie.
Według prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego, do Chin udadzą się najlepsi obecnie zawodnicy sportów zimowych. W ich gronie znajdą zarówno się sportowcy uczestniczący w igrzyskach już po raz kolejny, jak i reprezentanci debiutujący w olimpijskich zmaganiach. Kraśnicki dodał, że ci ostatni przejdą olimpijski chrzest i staną się olimpijczykami. Podkreślił też, że ten zaszczytny tytuł towarzyszył będzie im już zawsze.
We wtorek, 25 stycznia, część naszej kadry narodowej złożyła ślubowanie olimpijskie. Uroczystość odbyła się w hotelu Renaissance przy warszawskim lotnisku Okęcie. Ślubowało kilkadziesiąt osób z reprezentacji Polski, w tym 35 zawodników. Słowa przysięgi w imieniu sztabów szkoleniowych wypowiedział Marek Skowroński, trener reprezentacji Polski w saneczkarstwie. W imieniu zawodników przysięgę wypowiedziała zaś Natalia Maliszewska. 26-letnia Maliszewska stanowi największą nadzieję Polski na medal w short tracku. Sportowcom i członkom sztabów nominacje olimpijskie wręczyli przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego- prezes Andrzej Kraśnicki oraz sekretarz generalny Adam Krzesiński. Prezes Kraśnicki pogratulował naszym reprezentantom otrzymania kwalifikacji na igrzyska, życząc im pokonania własnych słabości. W ceremonii zaprzysiężenia udział wzięli biathloniści, reprezentanci short tracku, panczeniści startujący na torze długim, saneczkarze, snowboardziści, kombinatorzy norwescy, dwie narciarki alpejskie a także Magdalena Kobielusz- reprezentantka naszego kraju w biegach narciarskich. W Chinach zaś ślubowanie złożą łyżwiarze figurowi, skoczkowie narciarscy, a także część alpejczyków i biegaczy narciarskich, których zabrakło podczas uroczystości w Warszawie. Także 25 stycznia ogłoszono nazwiska chorążych polskiej reprezentacji olimpijskiej. Biało-czerwoną flagę podczas ceremonii otwarcia igrzysk poniosą panczeniści Zbigniew Bródka i Natalia Czerwonka. Oboje mieli okazję cieszyć się z medali olimpijskich przywiezionych w 2014 roku z Soczi. Bródka zdobył złoto w konkurencji indywidualnej oraz brąz w wyścigu drużynowym, natomiast Czerwonka z koleżankami z drużyny wywalczyła srebrny medal.
W dotychczasowej historii zimowych igrzysk olimpijskich Polacy zdobyli 22 krążki.
Z uwagi na pandemię koronawirusa olimpiada odbędzie się w surowym reżimie sanitarnym. Potrwa do 20 lutego.
Wszystkim uczestnikom igrzysk życzymy sukcesów podczas tej niezwykle ważnej sportowej imprezy.