Wczoraj – 4 października obchodzony był Światowy Dzień Onkologii. Choroby onkologiczne w naszym kraju są poważnym problemem i zarazem drugim najczęstszym powodem zgonów.
Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wykazują, że corocznie w Polsce wiadomość o zdiagnozowaniu nowotworu złośliwego otrzymuje ponad 160 tys. osób, a 100 tys. za ich przyczyną kończy swoje życie.
Kwestia zapadania na nowotwory stanowi obecnie jedno z najistotniejszych sprawdzianów, z jakim musi zmierzyć się polska służba zdrowia. Niezbędna jest właściwa prewencja oraz inwestycje w nowe pomysły technologiczne i rozwiązania służące ochronie zdrowia.
W związku z tym Agencja Badań Medycznych (ABM) w ofercie programów przeznaczonych na realizację niekomercyjnych badań klinicznych – posiada projekty na temat onkologii i hematologii.
Agencja sfinansowała dotąd 127 projektów o łącznej wartości ponad 1 mld zł.
Dla przykładu realizuje ona obecnie program mający za zadanie wprowadzenie do Polski na szeroką skalę przełomowej terapii leczenia nowotworów przy użyciu modyfikowanych genetycznie limfocytów CAR-T cells (terapia adoptywna komórkami CART).
Tego rodzaju terapia miałaby ogromny wkład w procesie leczenia białaczek u najmłodszych pacjentów.
Technologia CAR-T cells jest niezwykle droga. Terapia ta, jeszcze w ubiegłym roku była niedostępna dla pacjentów w Polsce. W tym roku została wpisana na listę terapii refundowanych.
Agencja Badań Medycznych zachęca do udziału w programach.
Osoby chcące wziąć udział w badaniu w kierunku nowotworu skóry więcej informacji uzyskają, dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 pod numer tel. 22-54-633-81.
Z kolei o programie obejmującym diagnozę ostrej białaczki limfoblastycznej można dowiedzieć się pod nr. tel. 032-278-96-86 lub wysyłając e-mail na adres: barbara.jarzebska@io.gliwice.pl.
Udział w tego typu programach jest bezcenny, ponieważ wcześnie wykryte nowotwory można z powodzeniem wyleczyć i tym samym odzyskać szansę na powrót do życia w zdrowiu.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.