W Wielkopolsce powołano do funkcjonowania osiem nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych.
Placówki finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucje otwarto w Poznaniu, Wrześni, Wągrowcu, Grodzisku Wielkopolskim, Pile i Międzychodzie oraz w Czerwonaku.
Przestrzeń wymienionych poradni oferuje wsparcie psychiatryczne, a także psychologiczne czy pomoc terapeuty środowiskowego skierowaną do dzieci i młodzieży.
– Nowe poradnie to miejsca powstałe w wyniku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada udzielanie pomocy na trzech poziomach referencyjnych. Pierwszy poziom stanowią poradnie, w których pomocy udzielają psychologowie, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci. Jeśli wsparcie to okaże się niewystarczające, pacjent zostaje skierowany do poradni specjalistycznej, gdzie zostaje objęty pomocą psychiatry. Tutaj też działają oddziały dzienne, w których pacjenci do 18. roku życia mogą korzystać z leczenia. Trzeci poziom to hospitalizacje w oddziałach psychiatrycznych – tłumaczy rzeczniczka Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu Marta Żbikowska-Cieśla.
Zanim otwarto nowe ośrodki, na terenie województwa Wielkopolskiego działało 17 tego typu placówek, dedykowanych młodym ludziom.
Za sprawą podpisania umów, w obszarze Wielkopolski ma docelowo zostać powołanych 25 takich poradni, a finalnie istnieje plan, żeby było ich dwa razy tyle. Zamierzano podpisać większą liczbę dokumentów, ale jedynie osiem podmiotów spełniło wszystkie kryteria.
Jesteśmy w trakcie przygotowywania konkursów uzupełniających na ten zakres świadczeń i liczymy na to, że wpłyną do nas prawidłowo i rzetelnie przygotowane oferty – podała do wiadomości dyrektor WOW NFZ Agnieszka Pachciarz.
Wspomniała również, że o konieczności zwiększania dostępu do wsparcia psychologiczno-terapeutycznego dla dzieci i młodzieży świadczy poziom realizacji umów dotychczas działających poradni. W wielu przypadkach przekracza on 100 proc., dlatego między innymi postanowiono stworzyć kolejne takie miejsca.
Rzeczniczka WOW NFZ podkreśliła, że nowy schemat opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży stanowi o tym, iż pacjenci mogą znaleźć pomoc w obrębie miejsca zamieszkania. Dlatego Fundusz ogłasza postępowania konkursowe dla poszczególnych powiatów.
– Idealnym rozwiązaniem byłaby co najmniej jedna poradnia psychologiczno-terapeutyczna w każdym powiecie, a tam, gdzie populacja jest największa, takich miejsc mogłoby powstać kilka. Na to jednak potrzeba chętnych specjalistów, którzy zdecydują się prowadzić takie placówki – podsumowała.
Psychiatria i psychologia dzieci i młodzieży to niepodważalnie bardzo istotny temat. Niedawno mówiło się wręcz o zapaści całego systemu ochrony zdrowia psychicznego, bo kolejki do lekarzy się wydłużały, a personelu brakowało.
Nie ma więc lepszej wiadomości od takiej, że coś zaczęło się dziać. O kondycję psychiczną trzeba dbać i monitorować ją, najlepiej pod opieką profesjonalnego środowiska medycznego. Nie ma innej drogi, bo zaniedbana „głowa” potrafi sprawiać problemy, których rozwiązanie wymaga więcej wysiłku niż zwykła, comiesięczna wizyta u lekarza psychiatry czy psychologa.