Przejdź do treści

Więcej dzieci i młodzieży sięga po pomoc psychologa i psychiatry

Zdjęcie, smutny skulony chłopiec. 

Zwiększa się liczba dzieci i młodzieży potrzebujących profesjonalnej pomocy z uwagi na problemy natury psychicznej – wynika z bieżącego komunikatu Narodowego Funduszu Zdrowia.  

Zaznaczono w nim, że działa interaktywna mapa ośrodków, dzięki której można znaleźć pomoc specjalistów z każdego poziomu referencyjnego.

Obniżony stan psychiczny może przejawiać się np. w trudnościach z zasypianiem, koncentracją, brakiem woli i małą satysfakcją z podejmowania codziennych zadań.  

 – Niekiedy gorsze samopoczucie psychiczne dziecka wymaga wsparcia ze strony ekspertów – napisano w komunikacie NFZ.

Po pomoc psychologiczną, psychiatryczną lub na leczenie uzależnień można zgłosić się do specjalistów pracujących w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Są to między innymi psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi oraz psychiatrzy.

Świadczenia psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży są realizowane na trzech poziomach referencyjnych. Pomoc jest udzielana tu bezpłatnie, finansuje ją NFZ. Do ośrodków I i II stopnia nie jest wymagane skierowanie.

I poziom referencyjny

Do I poziomu należą zespoły lub ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Świadczenia realizowane są przez grupę specjalistów: psychologa, psychoterapeutę oraz terapeutę środowiskowego.  W zespole lub ośrodku można skorzystać z takich świadczeń, jak: porada psychologiczno-diagnostyczna, porada psychologiczna, sesja psychoterapii indywidualnej, czy porada domowa lub środowiskowa.

II poziom referencyjny

II poziom referencyjny to centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Pomoc obejmuje opiekę dzienną lub w warunkach ambulatoryjnych w oddziale dziennym lub poradni zdrowia psychicznego pod kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych.

III poziom referencyjny

Do III poziomu wliczają się ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. Na oddziale psychiatrycznym dla dzieci realizowane są świadczenia stacjonarne przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych. Do świadczeń realizowanych w zakresie III poziomu referencyjnego wymagane jest skierowanie. W stanie nagłego zagrożenia życia można zgłosić się do ośrodka III poziomu referencyjnego (szpitala) bez skierowania.

 – Nie zawsze pierwszym specjalistą musi być lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, bo jeśli konsultacja u lekarza jest wskazana, to również specjaliści z poszczególnych poziomów referencyjnych wezmą to pod uwagę. Natomiast w sytuacji, kiedy zdrowie lub życie naszego dziecka jest zagrożone, bezwzględnie powinniśmy z naszym dzieckiem zgłosić się do najbliższej Izby Przyjęć lub wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego – stwierdziła cytowana w komunikacie NFZ dr n. med. Aleksandra Lewandowska.

Interaktywna mapa

Dla osób szukających wsparcia pomocna może być interaktywna mapa punktów pomocy opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Dzięki niej w bez większych problemów można znaleźć pomoc specjalistów z każdego poziomu referencyjnego.

Mapa ośrodków z adresami i danymi kontaktowymi jest dostępna na stronie www.pacjent.gov.pl tutaj.

Dodaj komentarz