Autor: Martyna Sergiel
Opieka środowiskowa jest jednym z modeli psychiatrii, na który należy postawić i rozwijać go.
Nie istnieje lepsze rozwiązanie od wskazanego przed chwilą, ale na to muszą znaleźć się pieniądze – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Jakub Szulc.
– Nikt nie chce w żaden sposób odchodzić od modelu opieki środowiskowej, której podwaliny przez pilotaż zaczęliśmy już powoli realizować. I na to muszą pojawić się środki – podkreślił Jakub Szulc.
Zaznaczył także, że z perspektywy epidemiologii, gdy problemów związanych ze zdrowiem psychicznym jest coraz więcej, a także zmienia się do nich nastawienie społeczne, opieka środowiskowa jest kierunkiem, w którym mamy podążać.
– Od tego nie ma absolutnie odwrotu – powiedział jasno Szulc.
Wiceprezes NFZ zaakcentował, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego opiera się na rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Zdradził również, że obecnie rozmowy dotyczą przełożenia wyników i doświadczeń pilotażu na koszyk świadczeń gwarantowanych, który jest taki sam na terenie całego kraju.
Zaznaczył, że nie da gwarancji tego, jak będzie wyglądał system opieki po wyjściu z pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego.
– Fundusz Zdrowia ma swój głos w dyskusji, ale ostateczne decyzje podejmuje Minister Zdrowia – mówił wiceszef NFZ.
Ulicami Warszawy 5 grudnia przeszedł Żółty Marsz w obronie modelu opieki realizowanego w pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. Obawy środowiska, między innymi psychiatrów, psychoterapeutów, asystentów zdrowienia i pacjentów odnoszą się do przyszłych zasad finansowania Centrów Zdrowia Psychicznego.
Pilotaż dobiega końca w czerwcu 2025 r.