Waldemar Buda – Minister Rozwoju i Technologii zaakceptował zmiany przepisów w kwestii warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki oraz ich lokalizacja.
Chodzi między innymi o zasadę, że w nowych budynkach użyteczności publicznej mają powstawać pomieszczenia dostosowane i przeznaczone do przewijania dorosłych osób o szczególnych potrzebach.
Jak można wyczytać na stronie Resortu Rozwoju i Technologii nowe przepisy mają uwzględniać wyżej wspomniane osoby z niepełnosprawnościami.
W tym celu nakładają obowiązek zapewnienia w nowych budynkach użyteczności publicznej (w zależności od rodzaju budynku i jego powierzchni) pomieszczeń dostosowanych i przeznaczonych do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami. Pomieszczenia te powinny spełnić odpowiednie wymagania w zakresie wyposażenia oraz mieć odpowiednią powierzchnię – informują dziennikarze strony www.niepelnosprawni.pl.
Obowiązek wykonania takiego pomieszczenia będzie obejmował:
- administrację publiczną z budynkami o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m2;
- kulturę, sport, handel, usługi lub obsługę pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym o powierzchni użytkowej powyżej 10000 m2;
- stacje paliw o powierzchni użytkowej powyżej 300 m2 zlokalizowanych przy autostradzie lub drodze ekspresowej;
- opiekę zdrowotną.
– To dla mnie ważna chwila i dowód na to, że działania oddolne mają sens i moc sprawczą! Dziękuję Wszystkim, którzy zaangażowali się/angażują się i wspierali/wspierają inicjatywę – komentowała w mediach społecznościowych zmianę przepisów Anna Nowak, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”.
„Żurawinka” wspólnie z Integracją oraz innymi trzema organizacjami pozarządowymi tworzą od 2021 roku koalicję „Przewijamy Polskę” aktywnie działającą na rzecz powstawania komfortek, czyli pomieszczeń, w których można przewinąć lub przebrać dorosłą osobę z niepełnosprawnością.
Nowe przepisy wnoszą również, co jest tutaj nowością,wymóg wykonania miejsc rekreacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami przy zespołach budynków wielorodzinnych, w którym jest ponad 20 mieszkań.
Więcej informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Technologii i Rozwoju.