Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Rada Języka Polskiego podejmują wspólne działania na rzecz potrzeby wzrostu świadomości w kwestii języka, którym posługujemy się, mówiąc o osobach z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego.
„Życzymy sobie, aby język używany w kontekście problemów natury psychicznej już nie dyskryminował, nie ranił i nie poniżał osób włączonych we wspólne działania zdrowia psychicznego – zarówno tych którzy doświadczają kryzysów psychicznych, ich bliskich, a także osób niosących im pomoc” – napisali pomysłodawcy w mediach społecznościowych.
Zwracają oni do wszystkich z apelem o konkretne przykłady – jakie słowa, zdania, jakie sformułowania odbierane są jako raniące, bolesne, dyskryminujące w kontekście problemów natury psychicznej i korzystania z pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.
„Chcielibyśmy, żeby wyniki tych wspólnych działań zmieniły język jakim mówi się w środowisku każdego z nas – w szkole, pracy i w domu. Ale także zmienił się język który używany jest w debacie publicznej, w mediach, w radio, telewizji, prasie, Internecie i dziełach twórców kultury. Prosimy o zamieszczanie przykładów słów, zdań sformułowań, które Państwa zabolały, zraniły, które nie powinny być używane – w komentarzach lub o informacje poprzez wiadomości na profilu Facebook Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – dodają inicjatorzy akcji.
Osobiście uważam, że jest to bardzo potrzebne działanie, ponieważ istnieje w przestrzeni publicznej takie zjawisko, jak nadużywanie języka i ciche przyzwolenie na stosowanie zwrotów, związanych z problemami natury psychicznej, które zwyczajnie ranią i stygmatyzują.
Kiedyś napisałam o języku w kontekście niepełnosprawności, a, trzeba dodać przy tym, że – jeżeli chodzi o dobre samopoczucie i kondycję umysłu, zdarza się nierzadko, iż z powodu zbyt niskiej świadomości społecznej słowa rzucane są jak pociski w przestrzeń i dotykają tych, którzy po prostu wykazując się odpowiedzialnie, dbają o psychikę – z słusznym przekonaniem, że to jeden z filarów zdrowia.
Napisać prywatną wiadomość do organizatorów i tym samym wesprzeć akcję można tutaj.
Redakcja realizuje zadanie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.