Zespół naukowców z Uniwersytetu w Singapurze wynalazł nowy wariant sztucznej skóry. Jest ona „wyposażona” w mikroskopijne czujniki, które pozwalają osobom z protezami rąk wyczuwać przedmioty pod palcami.
„W ostatnich dziesięcioleciach nastąpiły ogromne postępy w protetyce, zwłaszcza w dziedzinie robotyki, co pozwala na kontrolowanie sztucznej kończyny niemalże jak prawdziwej ręki. Niemniej jednak naukowcy i lekarze mają jeszcze dużo do zrobienia, by poprawić komfort życia osób, które na co dzień noszą protezy” – czytamy na stronie Fundacji Mir.
Wynalazek o nazwie ACES, to rodzaj elektronicznej skóry, którą tworzą mikroskopijne czujniki o powierzchni jednego centymetra kwadratowego. W niezwykle szybki sposób mogą one przekazywać informacje na temat wykrytego dotykiem obiektu.
Według „Reuters”, wczesne próby użytkowania elektronicznej skóry uświadomiły badaczom, że może ona wykrywać litery alfabetu Braille’a z blisko 90 proc. dokładnością, co zaskakuje, jeśli weźmie się pod uwagę, że sygnały, które wytwarza elektroniczna skóra przekazują dane szybciej niż ludzki układ nerwowy.
Kolejną wartościową cechą skóry jest to, że jeżeli chodzi o alfabet Braille’a wystarczy jeden dotyk, aby system odczytał litery. Ludzie zazwyczaj muszą wyczuwać palcami wypukłości, aby zrozumieć ich układ, ale ponieważ każdy kwadrat elektronicznej skóry ma tak wiele czujników, najczęściej wystarczy jeden dotyk.
Czujniki mogą również analizować temperaturę, co poza wyczuwaniem tekstury danego przedmiotu umożliwia odróżnić, czy jest on ciepły, czy zimny.
Opracowano w oparciu o tekst dostępny tutaj.
Redakcja realizuje zadanie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.