Przejdź do treści

W Rybniku będzie program wsparcia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w czwartek, 8 lutego 2024 roku podjął decyzję o uruchomieniu programu wsparcia zdrowia psychicznego dla młodych rybniczan. Dodatkowo z budżetu miasta ma zostać przeznaczone 400 tysięcy złotych na sześciomiesięczną terapię dla dzieci i młodzieży.

W ramach programu dzieci i młodzież zostaną poddani psychoterapii prowadzonej przez certyfikowanych terapeutów. O tym, czy dana osoba uczestniczy w programie, zadecyduje wstępna diagnoza i opinia wydana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Jak zaznaczyła ordynator oddziału pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 3 w Rybniku Katarzyna Musioł, to już kolejna tego typu inicjatywa szpitala i urzędu miasta. W 2023 roku pojawił się pomysł konferencji „Cztery pory roku bądź ze mną”, której tematem były depresja, dysforia, uzależnienia i zaburzenia komunikacji między dziećmi a osobami dorosłymi.

Pani doktor przytoczyła również alarmujące statystyki dotyczące prób samobójczych podejmowanych przez młode osoby w naszym kraju. W 2020 zgłoszonych tego typu incydentów było tysiąc, w 2021 – 1,5 tysiąca, a w roku 2022 – już ponad dwa tysiące. Polska zajmuje pod tym względem niechlubne drugie miejsce w Unii Europejskiej.

A jak wygląda to w rybnickiej placówce? Sytuacja wydaje się być zatrważająca. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny numer 3 średnio przyjmuje od 5 do 7 młodych osób po próbie samobójczej. W ubiegłym roku zdarzył się miesiąc, w którym tych prób było 10.  Średnio więc co trzeci dzień do rybnickiej placówki trafia dziecko mające za sobą próbę samobójczą.

Do tej pory młodą osobę, która przyjeżdżała do rybnickiego szpitala po nieudanej próbie samobójczej zaopatrywano medycznie a następnie konsultowano psychologicznie i psychiatrycznie. Po tych konsultacjach podejmowano decyzję czy dziecko powinno być hospitalizowane na oddziale psychiatrycznym czy leczone ambulatoryjnie.

Doktor Katarzyna Musioł wyjaśnia, że obecnie w ramach programu dziecko po próbie samobójczej kierowane będzie do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie zostanie pogłębiona diagnoza. Te osoby, które będą potrzebowały pomocy najpilniej, będą kierowane na psychoterapię.

W tej chwili mamy spory problem, gdzie kierować dzieci, ponieważ poradnia nie jest placówką leczniczą, a edukacyjną. Nasza rola jestdiagnostyczno-konsultacyjna, a w ramach nowego programu, dzieci po próbach samobójczych będą trafiły do nas na pogłębioną diagnozę, po której będziemy mogli je kierować do specjalistycznego ośrodka – wyjaśnia Adam Kocjan, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku.

Poza wdrożeniem programu już w przyszłym miesiącu władze miasta planują ogłosić konkurs grantowy, w ramach którego wybrana zostanie specjalistyczna placówka realizująca to zadanie, w której młodzi będą mieli możliwość odbycia konsultacji z lekarzem psychiatrą. Półroczną terapią w ramach programu w roku 2024 będzie można objąć około setki dzieci i młodzieży z Rybnika.

– Działania podejmowane w odpowiednim momencie pozawalają zminimalizować ryzyko podjęcia próby samobójczej. Dlatego nie chodzi tylko o to, by zwiększyć zakres pomocy dzieciom po próbach samobójczych, ale bardziej należy pochylić się nad tym, by do tych prób nie dochodziło -podkreśla Ksymena Urbanek, psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego Integrum w Rybniku.

Planowane są również specjalistyczne szkolenia dedykowane psychologom szkolnym, podczas których omawiane będą między innymi standardy pracy, zakres kompetencji czy obszary działania psychologów w szkole.

Osoby mające kryzys emocjonalny potrzebujące wsparcia mogą je uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w czynnym 24 godziny na dobę Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222.

Osoby dorosłe w żałobie mogą uzyskać pomoc pod numerem telefonu: 800 108 108, czynnym od poniedziałku do piątku od godz.14:00 do 20:00.

Dzieci i młodzież po stracie bliskich mogą uzyskać pomoc pod numerem telefonu: 800 111 123, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 12:00 do 18:00.

W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.

Opracowano na podstawie: Rybnik: miasto uruchomiło program wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – niepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz