W Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu powstanie ośrodek diagnozowania, profilaktyki oraz leczenia nieprawidłowości układu krążenia i zaburzeń w pracy naczyń mózgowych. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Wartość przedsięwzięcia sięga 5 mln zł, realizacja zakończy się w sierpniu 2020 r.
Inwestycja ma na celu wydzielenie z Oddziału Neurologii profesjonalnej jednostki do celów leczenia udarów mózgu, a w szczególności terapii przy zastosowaniu techniki udrażniania domózgowych lub wewnątrz mózgowych tętnic.
Fundusze przeznaczone zostaną także na modernizację pomieszczeń Pododdziału Leczenia Chorób Naczyniowych Centralnego Układu Nerwowego.
Udary są trzecim w kolejności najczęstszym powodem zgonu oraz podstawową przyczyną trwałego inwalidztwa czy utraty samodzielności u dorosłych Polaków.
Niedokrwienie mózgu każdego roku dotyka około 80 tys. osób, a 15 proc. chorych umiera w ciągu miesiąca od wystąpienia udaru. Z powodów demograficznych ilość ludzi doświadczających udarów w Polsce będzie wzrastać.
Z uwagi na specyfikę schorzenia, przy którym wymaga się natychmiastowej reakcji i podjęcia leczenia, fundamentalną kwestią, która zmniejszyłaby konsekwencje udaru jest przygotowanie jednostki do skutecznej i fachowej interwencji.
Najpopularniejszą metodą leczenia udarów niedokrwiennych mózgu jest leczenie trombolityczne, w którym najistotniejszym czynnikiem jest czas. Okno czasowe wynosi zaledwie 4,5 godz. od wystąpienia pierwszych objawów udaru.
Najbardziej nowatorską metodą leczenia niedokrwiennych udarów mózgu jest trombektomia mechaniczna. Polega ona na usuwaniu skrzeplin z zapchanych naczyń krwionośnych. Jej fundamentalną zaletą, dającą przewagę nad innymi sposobami jest wydłużenie okna czasowego dla skutecznej interwencji, które wynosi 6,5 godz., a przy spełnieniu określonych warunków nawet całą dobę.
Inwestycja zakłada stworzenie optymalnej infrastruktury dla skutecznego leczenia udarów niedokrwiennych mózgu, co skutkowałoby zmniejszeniem poziomu śmiertelności z powodu udaru jak również wzrost jakości leczenia schorzeń neurologicznych i poprawę poziomu kształcenia personelu medycznego w zakresie leczenia chorób układu nerwowego.
Na utworzenie zintegrowanego ośrodka diagnostyki, leczenia i profilaktyki zaburzeń układu krążenia i patologii naczyń mózgowych szpital otrzymał 4,2 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.