23 czerwca br. wystartuje szósta edycja wycieczek górskich adresowanych do osób z niepełnosprawnościami.
W tym sezonie biorący udział będą zdobywać 6 szczytów tworzących Koronę Gór Dolnego Śląska. Będą mieli też możliwość obserwować spadające gwiazdy w Górach Izerskich. Udział w wyprawach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.Liczba miejsc jest ograniczona.
Projekt „Łączą nas góry” jest jednym z największych w Polsce przedsięwzięć promujących turystykę wytchnieniową.
Fundacja Ładne Historie, organizator programu „Łączą nas góry” już po raz szósty chce pokazać, że góry są dla każdego, a niemożliwe może stać się możliwym przy wsparciu otoczenia.
Dotychczas w 66 wycieczkach górskich uczestniczyło już niemal 260 osób z niepełnosprawnościami, ich bliskich i przyjaciół, a także ponad 400 wolontariuszek i wolontariuszy.
– Przeszliśmy razem 587 km górskich tras. To wystarczający dowód na to, że sporą część ograniczeń istnieje tylko mentalnie – komentuje Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie.„Łączą nas góry” to program dedykowany osobom z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom.
Stworzony po to, by spełniać marzenia, które wydawały się nierealne, ale również dawać wytchnienie od trudów codzienności i propagować turystykę górską jako wyśmienitą formę rehabilitacji dostępną dla wszystkich. Podczas wypraw fundacja zapewnia specjalistyczne wózki i nosidła oraz fachową opiekę. Na wycieczkach obecni są fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, psychologowie, wolontariusze.
– Razem przemierzamy szlaki, mierząc się ze stereotypami – mówi Daniel Gerus, pomysłodawca programu „Łączą nas góry”.Słowem-kluczem jest tu: społeczność. W każdej wyprawie bierze udział od 100 do 150 osób. Wielu z nich wycieczki odmieniły życie – podarowały odwagę, radość, nowe znajomości – dodaje.
Perseidy i Korona Gór Dolnego Śląska – można się już zapisywać
W tym roku uczestnikom i uczestniczkom towarzyszy dodatkowy cel – ze specjalną aplikacją będą zdobywać szczyty należące do Korony Gór Dolnego Śląska – Wielką Sowę (23 czerwca), Śnieżne Kotły (30 czerwca), Stóg Izerski (7 lipca), Ślężę (21 lipca), Jagodnę (28 lipca) i Orlicę (25 sierpnia).
Ponadto, 10 i 11 sierpnia Fundacja Ładne Historie zaplanowała podziwianie Perseidów w Górach Izerskich.
Każda z tras jest wcześniej sprawdzana pod kątem potrzeb oraz możliwości osób z niepełnosprawnościami oraz dokładnie opisywana.
Z myślą o tych, którzy chcą i mogą zdobywać góry na własną rękę na stronie programu „Łączą nas góry” powstała również baza zmapowanych tras sudeckich z poprzednich wycieczek.
– Zainteresowanie wyprawami jest w tym roku bardzo duże. Na pierwsze trzy nie ma już miejsc, ale zapisy na kolejne ruszają wraz z początkiem lipca – zapowiada Maria Zięba.
Formularze zgłoszeniowe dostępne są stronie projektu, natomiast o rozpoczęciu zapisów organizatorzy informują na Facebooku projektu „Łączą nas góry”tutaj.