Przejdź do treści

Tutaj uzyskasz wsparcie rehabilitantów

Na zdjęciu dziecko podczas rehabilitacji w towarzystwie fizjoterapeutki

Dobra wiadomość dla rodziców dzieci wymagających rehabilitacji. We wtorek (3 sierpnia) oficjalnie otwarto nowe lokum Ośrodka Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Poznaniu.

Ten krok pozwoli zwiększyć komfort podczas planowanych zabiegów fizjoterapeutycznych.

Ośrodek wcześniej mieścił się w przestrzeniach w adaptowanym garażu po dawnym zapleczu budowy przy ul. Szczepana. Od czerwca 2021 działa na terenie budynku przy ul. Łozowej 26, należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej.

– Ośrodek Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło od 25 lat pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom. Zespół zajmuje się szeregiem wielospecjalistycznych oddziaływań diagnostycznych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Podstawowym naszym zadaniem jest jak najszybsze wykrycie trudności rozwojowych i minimalizowanie ich tak, aby dziecko miało możliwie jak najlepszy rozwój w sferze ruchowej, intelektualnej i emocjonalno-społecznej.

Przez wiele lat pracownicy starali się o zmianę lokalizacji ośrodka. Ale dopiero dzięki pomocy i zaangażowaniu władz Miasta i MPGM udało nam się znaleźć nowe miejsce dla placówki.

W ośrodku każdego roku pomoc znajduje ok. 60-80 podopiecznych. Miasto wspiera jego bieżącą działalność dotacją w wysokości ok. 230 tys. zł rocznie.

„Przed przeprowadzką ośrodka trzeba było jednak zrobić odpowiedni remont, dostosować pomieszczenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zapewnić ochronę przeciwpożarową budynku. Klatka schodowa, ciągi komunikacyjne, węzły sanitarne i gabinety, w których przyjmowane są dzieci, zostały wyremontowane. Lokale są odmalowane, wyposażone w umywalki i lustra, zamontowano w nich instalacje oddymiające i odpowiednie drzwi przeciwpożarowe oraz posadzki z bezpiecznych materiałów. Przeprowadzono także niezbędne roboty elektryczne” – czytamy na stronie Miasta Poznania.

Na zewnątrz budynku umieszczona została winda, wybudowano też niezbędne podjazdy z kostki brukowej, które umożliwiają dotarcie osobom z niepełnosprawnościami do budynku.

Zaadaptowano również łazienkę, wyposażono ją w odpowiednie poręcze i uchwyty.

Dzięki całemu wysiłkowi ekipy remontowej powstało osiem przyjaznych pokoi, w których odbywać się mają warsztaty z dziećmi.Wartość prac wyniosła ponad 700 tys. zł.

Personel ośrodka zajmuje się wczesnym wykrywaniem, korygowaniem i kompensowaniem nieprawidłowości rozwoju dzieci przy pomocy odpowiednio dobranych metod terapeutycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego malucha.

Ośrodek posiada też w swojej ofercie specjalistyczne wsparcie lekarzy, neurologopedów, pedagogów, psychologów oraz z zakresu rehabilitacji ruchowej.

Dzieci mogą brać także udział w zajęciach z dogoterapii, zajęć logopedycznych i psychologicznych.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz