Przejdź do treści

Tutaj otrzymasz pomoc przy problemach ze stopą cukrzycową

Zdjęcie, Szpital im. Franciszka Raszei w Poznaniu

Poznański Szpital im. Franciszka Raszei jako pierwszy na zachodnim terytorium kraju, stanie się ośrodkiem specjalistycznej terapii stopy cukrzycowej.

Interdyscyplinarne grono ekspertów podejmie się wyzwania efektywnego leczenia pacjentów z powikłaniami cukrzycowymi.

Aktualnie, jeżeli mowa o wskazanym Szpitalu, pacjenci z przypadkami stopy cukrzycowej, która jest częstym powikłaniem w tej wymagającej chorobie – leczeni są w Poradni Diabetologicznej, Poradni Stopy Cukrzycowej oraz na Oddziale Chirurgicznym.

W przypadku hospitalizacji przebywają oni w salach wieloosobowych, na których leżą pacjenci z różnymi problemami związanymi ze zdrowiem. Mimo najlepszej opieki i wysiłków lekarzy taka sytuacja sprawia, że mogą być potencjalnym źródłem zakażenia dla współlokatorów po rozległych i skomplikowanych zabiegach chirurgicznych. Ze względu na trudne warunki infrastrukturalne szpital nie mógł do tej pory nic zrobić, żeby ich izolować, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo reszcie.

Stąd koncepcja utworzenia w szpitalu Pododdziału Stopy Cukrzycowej w ramach działalności Oddziału Chirurgii – nowoczesnej jednostki z profesjonalnym zespołem lekarzy: diabetologów, chirurgów, także naczyniowych, dietetyków oraz wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek.

Będzie on kontynuował działania Poradni Diabetologicznej, Poradni Stopy Cukrzycowej w przypadku, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego skutku oraz gdy wymagana bywa interwencja chirurgiczna, w procesie leczenia rozległych ran.

Takiego pododdziału nie ma nie tylko w Wielkopolsce, ale i brakuje go w całym zachodnim regionie naszego kraju, natomiast wymagania w tej kwestii są ogromne oraz ciągle rosną. Jednocześnie środowisko medyczne zwraca uwagę na wiele przypadków zachorowań na cukrzycę II stopnia i wiążące się z tym ogromne ilości powikłań wynikających ze złego lub niewłaściwego procesu leczenia.

Najtrudniejszym skutkiem zaniedbań jest amputacja kończyn, której można wcześniej zapobiec, podejmując odpowiednie działania lekarskie. Optymalizacja leczenia w zakresie powikłań cukrzycowych jest pilną potrzebą, a w obliczu faktu, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, obecne dane dotyczące sytuacji występowania takich przypadków będą stale wzrastały.

Szpital im. F. Raszei jest jedynym w regionie Wielkopolski, który na bazie Kliniki Diabetologii Uniwersytetu Medycznego, przy wsparciu Poradni Diabetologicznej i Oddziału Chirurgii tak kompleksowo zajmuje się chorymi na cukrzycę.

Stworzenie nowego pododdziału będzie możliwe dzięki przekazaniu niewykorzystanych łóżek z oddziału patologii ciąży. Zmiany mają na celu jak najefektywniejsze wykorzystanie wolnych łóżek do zaspokojenia potrzeb pacjentów, w tym także tych osób, które pilnie wymagają leczenia stopy cukrzycowej.

Zmiana organizacyjna w szpitalu nie wpłynie na dynamikę przyjęć kobiet w zakresie leczenia ginekologicznego, patologii ciąży oraz tych, które rodzą.W dalszym ciągu działać też będzie blok porodowy, na którym znajduje się sala zabiegowa do porodów z powikłaniami oraz cztery bardzo dobrze i nowocześnie wyposażone sale porodowe z pełnymi węzłami sanitarnymi, do pobytów trwających dłużej niż 24 godziny.

Dodaj komentarz