Terapia falami uderzeniowymi jest stosunkowo nową opcją leczenia w medycynie ortopedycznej i rehabilitacyjnej. Efekty działania fal uderzeniowych na organizm człowieka zostały po raz pierwszy zaobserwowane latach 40 XX wieku.
Spowodowało to duże zainteresowanie i badania nad biologicznym wpływem fal uderzeniowych na żywą tkankę. Pierwszym sposobem leczenia opracowanym na podstawie tych badań była litotrypsja. Polega ona na wykorzystaniu działania skoncentrowanych fal uderzeniowych w rozbijaniu kamieni nerkowych – bez interwencji chirurgicznej. Obecnie ponad 98% wszystkich kamieni nerkowych jest leczonych tą technologią. Zastosowanie fal uderzeniowych do leczenia bólu związanego z narządem ruchu rozpoczęło się na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Fala uderzeniowa stosowana w fizjoterapii jest niczym więcej niż kontrolowaną porcją energii, która wytwarza impuls dźwiękowy, podobnie jak samolot przełamujący barierę dźwiękową. Podstawowym efektem wytworzenia fali uderzeniowej jest bezpośrednia skoncentrowana energia mechaniczna. Dokładny mechanizm działania fal uderzeniowych w leczeniu patologii narządu ruchu nie jest do końca poznany. Wiodące wyjaśnienie opiera się na wywołaniu kontrolowanego stanu zapalnego i stymulowaniu zdolności regeneracyjnych organizmu. Uważa się, że fale uderzeniowe powodują mikro-zmiany w leczonej tkance. Powoduje to kontrolowany stan zapalny, który pozwala organizmowi wysyłać regenerujące komórki i zwiększyć przepływ krwi do uszkodzonego miejsca.
Fale uderzeniowe stosuje się w leczeniu wielu schorzeń ortopedycznych, w tym:
zapalenia powięzi podeszwowej (ostrogi piętowe),
leczenie bólu stopy,
zapalenia ścięgien rzepki (kolano skoczka),
zapalenia nadkłykci bocznych (łokieć tenisisty),
zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego (łokieć golfisty)
leczeniu bólu barku,
bólu ścięgna Achillesa,
bólach biodra i okolicach pachwiny oraz
Chorobie (przykurczu) Dupuytrena
W połączeniu z wysokoenergetyczną terapią HILT fale uderzeniowe sprawdzają się także w leczeniu haluksów.
Przeprowadzono wiele badań naukowych w celu oceny skuteczności terapii falami uderzeniowymi. Wykazały pozytywne rezultaty w porównaniu z leczeniem placebo i dały bardzo dobre efekty kliniczne. W badaniach nie odnotowano znaczących skutków ubocznych przy stosowaniu w dolegliwościach i chorobach ortopedycznych. Przeciwwskazania do terapii falami uderzeniowymi obejmują między innymi zaburzenia krwawienia, ciążę oraz wszczepiony rozrusznik serca.
Zabiegi wykonywane falą uderzeniową nie wymagają znieczulenia. Terapeuta umieszcza aplikator w obszarze największej wrażliwości, a fale uderzeniowe są dostarczane w ciągu 5-10 minut. Czasami pacjenci odczują łagodny przemijający dyskomfort w miejscu leczenia. Pacjenci są zwykle leczeni 3–5 sesjami w tygodniowych odstępach czasu. Pomiędzy zabiegami pacjenci są w stanie wykonywać wszystkie normalne codzienne czynności. Niektórzy pacjenci zgłaszają natychmiastową ulgę w bólu, ale odpowiedź na leczenie zwykle trwa 6-8 tygodni.
Dla wszystkich Czytelników serwisu www.pion.pl do końca marca 2020 roku KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej przygotowało specjalną ofertę na zabiegi falami uderzeniowymi. Na hasło NA TAK otrzymają Państwo rabat w wysokości 50% na pierwszy zabieg falami uderzeniowymi. Aby rozpocząć leczenie falami uderzeniowymi nie jest wymagane skierowanie. Rejestracja jest możliwa pod numerem: 503 733 127.
Więcej informacji na www.centrum-kore.pl.