Przejdź do treści

Szczepienia osób niesamodzielnych – jak to zrobić?

Jak skorzystać z opcji szczepienia przeciwko COVID-19 w naszym domu?

Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia mówi: „wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając do Narodowego Programu Szczepień zadeklarowały gotowość, w razie potrzeby, zaszczepienia pacjentów w domach.

Jak można skorzystać z możliwości szczepienia w domu? To bardzo proste:

  1. Należy skonsultować się ze swoją Przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej, bądź z pielęgniarką opieki długoterminowej.
  2. Przychodnia, bądź pielęgniarka, sprawdzają, czy zgłoszony pacjent ma wystawione e-skierowanie na szczepionkę. W razie braku skierowania, wystawi ją lekarz.
  3. Aby zakwalifikować się do szczepienia wyjazdowego, trzeba posiadać dokumentację medyczną, bądź wiedza lekarza lub pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie pacjenta, ewentualnie telenorada lub wywiad z opiekunem pacjenta.
  4. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany – przychodnia lub pielęgniarka zgłaszają tę informację do wyjazdowego punktu szczepień.
  5. Mogą oni jednak również bezpośrednio poinformować o tym osobę leżącą, bądź jej opiekuna. Następnie oni sami kontaktują się z wyjazdowym punktem szczepień.
  6. Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin i informuje o tym pacjenta, ewentualnie jego opiekuna.
  7. O tym, czy zakwalifikowaliśmy się na szczepienie, decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, pacjent zostaje zaszczepiony tak zwaną „pierwszą dawką”. W dniu tego szczepienia ustala się datę podania kolejnej dawki preparatu.
  8. Oczywiście, po zaszczepieniu pacjenta, zespół wyjazdowy przez przynajmniej piętnaście minut obserwuje, czy u zaszczepione osoby nie wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Jeśli mamy problem z transportem, istnieje możliwość skorzystania ze zorganizowanego przez gminy dowozu na i z miejsca szczepienia.

Z możliwości opisywanej w tym artykule,  skorzystać mogą osoby:

  • niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, bądź odpowiednio I grupę z wyżej wymienionymi schorzeniami.
  • mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia samemu trudności samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej stu tysięcy mieszkańców, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich
  • osoby powyżej 70. roku życia na zasadach identycznych jak w punkcie powyższym.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz