Autor: Martyna Sergiel
Wczoraj, tj. 10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Wykorzystując nadarzającą się okazję, podsumowana została oferta wsparcia w tej dziedzinie dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem dorastającej młodzieży oraz dzieci.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zainicjowany został w 1992 roku z ramienia Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health). Ideą obchodów jest przede wszystkim promowanie profilaktyki zdrowia psychicznego i podwyższanie poziomu świadomości społecznej oraz edukowanie w zakresie rodzajów i objawów zaburzeń psychicznych czy sposobów radzenia sobie z nimi.
Oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym w stolicy jest systematycznie rozszerzana. W trosce o dzieci i młodzież w każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologów i/lub pedagogów szkolnych, a miasto kontynuuje program wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla pracowników placówek edukacyjnych.
W Warszawie funkcjonuje także sieć 28 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne.
W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje system oparty o 3 poziomy referencyjne. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii. Są one obecne w każdej dzielnicy Warszawy – łącznie działa ich 32, z czego 9 w miejskich podmiotach leczniczych – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl.
Kolejny poziom opieki psychiatrycznej obejmuje funkcjonowanie Centrum Zdrowia Psychicznego. To tam młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w Ośrodkach Opieki Psychologicznej. Ośrodki drugiego poziomu otwierają drzwi do świadczeń realizowanych przez psychiatrę oraz oddział dzienny. Takich ośrodków działa w Warszawie 9, z czego 2 w Miejskich Podmiotach Leczniczych.
Wysoce specjalistyczną pomoc w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego (III poziom referencyjny) udzielają placówki, do których wymagane jest skierowanie.
Adresy podmiotów znajdują się na stronie: www.nfz.gov.pl.
Z myślą o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, Warszawa uruchomiła w tym roku kolejną ofertę wsparcia dla młodych, szkolenia dla kadry nauczycielskiej oraz spotkania dla rodziców i opiekunów rozwijające kompetencje wychowawcze.
– We współpracy z ekspertkami i ekspertami z miejskich podmiotów leczniczych przygotowaliśmy ofertę w sumie około tysiąca godzin spotkań, szkoleń i warsztatów. Spotkania dotyczą profilaktyki i zapobiegania nawrotom kryzysów zdrowia psychicznego. Co najważniejsze, udział we wszystkich programach jest całkowicie bezpłatny – akcentuje na łamach www.niepelnosprawni.pl Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy odpowiedzialna w mieście między innymi za obszar ochrony zdrowia.
W ramach programu „Wawa TUS-y” w miejskich przychodniach realizowane są warsztaty psychoedukacyjne oraz treningi umiejętności społecznych, przygotowane dla dzieci i nastolatków, które doświadczają różnych trudności emocjonalnych.
TUS, czyli trening umiejętności społecznych to jedna z metod, które pomagają młodym ludziom radzić sobie w wymagających okolicznościach życiowych. Jest to również forma zajęć polecana dzieciom i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz ADHD.
W projekcie „Wawa TUS-y” odbywają się zajęcia grupowe dla uczniów i uczennic szkół podstawowych z terenu Warszawy w miejskich poradniach zdrowia psychicznego:
- przy ul. Kochowskiego 4
- Szlenkierów 10
- plac Czerwca 1976 nr 1
- Szczęśliwicka 36
- Styrska 44
- Błękitna 36.
Program ten otrzymał 100 tys. dofinansowania ze środków samorządu województwa mazowieckiego, łączny koszt projektu wynosi ponad 150 tys. zł.
Dla uczniów z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizowane są również warsztaty zwiększające odporność psychiczną oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem. W ramach projektu profilaktyki zdrowia psychicznego młodych osób, przygotowano również warsztaty dla rodziców, między innymi na temat zaburzeń lękowych i nastroju, spektrum autyzmu i ADHD. Kolejny pakiet zajęć warsztatowych został opracowany z myślą o kadrze nauczycieli i osobach pracujących na co dzień z dziećmi i młodymi ludźmi.
Aby pomóc młodym osobom, które mają za sobą kryzys psychiczny i ochronić je przed nawrotami problemów, odbywają się również np. warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia dotyczące kryzysów psychicznych, a także trening kontroli złości dla dzieci.
W ramach projektu organizowane są również warsztaty dla rodziców i opiekunów, których dzieci zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub postawioną diagnozę (m.in. spektrum autyzmu ADHD). Realizowany jest również program mający na celu zapobieganie nawrotom kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży.
Istotne jest to, że programy te były przygotowywane we współpracy ze specjalistami ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, które działa przy Szpitalu Wolskim.
Eksperci podkreślają przy tym istotną rolę budowania wielopoziomowego modelu wsparcia oraz rozwijania bezpiecznych i przyjaznych relacji w szkole, tworzenia więzi z rodziną czy możliwościach zapewniania kadrze pedagogicznej źródeł opartych o najnowszą wiedzę naukową.
Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2450948.