W listopadzie tego roku sfinalizowany został kompleksowy remont Przychodni Specjalistycznej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Zapewniono tam również przestrzeń na komfortkę. Ma ona za zadanie zagwarantować czyste i schludne pomieszczenie ludziom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom. Wszystko po to, by mogli oni wykonać czynności sanitarno-higienicznych poza domem.
Przychodnia Specjalistyczna Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie jest największą tego rodzaju placówką w regionie. W środku mieści się 30 poradni, a rocznie przyjmowanych jest około 300 tys. pacjentów. Na trzecim poziomie Przychodni Specjalistycznej zostało utworzone dostępne pomieszczenie, wyposażone w fachowy przewijak dla młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością.
Każdego dnia blisko 150 tys. dorosłych zależnych osób w naszym kraju, z pomocą swoich rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchomajtki. Poza domem robią to często w niehigienicznych i urągających ich godności warunkach.
Chcąc coś zmienić, ze wsparciem ruszyło pięć organizacji pozarządowych:
- Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”;
- Fundacja Mali Siłacze;
- Fundacja NieOdkładalni;
- Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki;
- Fundacja Integracja.
Zawiązana przez nie koalicja zapoczątkowała akcję „Przewijamy Polskę”, która trwa nieprzerwanie od 5 maja 2021 roku.