Przejdź do treści

Skrajne wcześniaki nie będą skazane na inkubator? Powstał prototyp sztucznej macicy

Hiszpańscy naukowcy opracowali prototyp sztucznej macicy, która stwarza noworodkom urodzonym przedwcześnie warunki zbliżone do tych panujących w łonie matki.

Urządzenie stworzyli naukowcy z Barcelony. Ma ono formę półprzezroczystego pojemnika z biokompatybilnego tworzywa podłączonego do krążenia płynu owodniowego. Pojemnik izoluje wcześniaka od bodźców zewnętrznych dając jednocześnie medykom możliwość czuwania nad jego dobrostanem pod kontrolą USG.

Urządzenie wymyślono przede wszystkim z myślą o noworodkach, które przyszły na świat między 22 a 28 tygodniem ciąży. Określa się je mianem bardzo skrajnych wcześniaków. Są one obciążone bardzo wysokim ryzykiem trwałej niepełnosprawności, a nawet zgonu. Według Światowej Organizacji Zdrowia w roku 2019 zmarło blisko 900 tysięcy takich niemowląt. Sztuczna macica pozwoliłaby im rozwijać się w lepszych warunkach niż te, które proponuje inkubator.

– Staramy się opracować system, który pozwoli utrzymać płód poza ciałem matki, ale nadal w warunkach płodowych: tak, aby wciąż oddychał i był karmiony przez pępowinę i aby przebywał w otoczeniu płynu o stałej temperaturze – mówi „Reutersowi” kierujący projektem Eduard Gratacos.

Gratacos szefuje 35-osobowemu zespołowi medycznego centrum badawczego BCNatal, które skupia specjalistów z dziedziny ginekologii i położnictwa dwóch barcelońskich szpitali, oraz Fundacji La Caixa, prywatnej organizacji finansowanej ze środków Caixa Bank.

Pierwsze testy, przeprowadzone na jagniętach, wypadły pomyślnie. W sztucznej macicy udało się przed 12 dni utrzymać przy życiu płód owcy. To duże osiągnięcie, bo spośród zespołów uczestniczących w tego typu projektach dłużej udało się utrzymać przy życiu płody zwierzęce tylko naukowcom z Filadelfii. Okres inkubacji wyniósł w tym przypadku 28 dni. Barcelońscy naukowcy mają nadzieję za kilka lat testować urządzenie na ludziach. Na razie w planach przeprowadzenie badań na świniach.

„To wysoce złożony projekt, obejmujący wiele różnych dziedzin medycyny i wymagający zaangażowania inżynierów różnych specjalności. Wyzwanie, jakiemu chcemy sprostać, wymaga niezwykłej delikatności. Śmiało można powiedzieć, że próbujemy przechytrzyć naturę”- przyznaje Eduard Gratacos.

Opracowano na podstawie: Naukowcy skonstruowali sztuczną macicę, która ma ratować życie noworodków (rynekzdrowia.pl).

Dodaj komentarz