Przejdź do treści

Seniorzy nie przepadają za sportem? Najnowsze dane mogą niepokoić

Zgodnie z danymi z badania przeprowadzonego przez MultiSport w 2023 oraz statystykami, które opracował zespół z Instytutu Europejskich Badań Żywności w Dublinie, spadek aktywności sportowej osób starszych staje się coraz większym wyzwaniem w walce o zdrowie.

W Polsce, gdzie aż 81 proc. seniorów traktuje ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej, alarmujące statystyki pokazują, że trzy czwarte osób powyżej 60. roku życia nie dba o chociażby minimum niezbędnej aktywności raz w tygodniu.

Dane europejskie wykazały, że w 2017 roku tylko 45 proc. osób w wieku 65-74 lat było w stanie spożytkować co najmniej 3 godziny tygodniowo na aktywność fizyczną poza pracą, w zestawieniu z 33 proc. w grupie wiekowej 75 lat i więcej. To wyraźnie sugeruje, że problem niskiego poziomu aktywności fizycznej seniorów nie dotyka tylko Polski, ale także innych rejonów europejskiej wspólnoty.

Zdumiewać może również fakt, że aktywność fizyczna jest przez seniorów w Europie oceniana jako jedynie piąty co do ważności faktor wpływający na zdrowie (18 proc.), ustępując miejsca nawykom żywieniowym (42 proc.), paleniu papierosów (40 proc.) i piciu alkoholu (24%). W skali UE najczęstszymi aktywnościami fizycznymi seniorów są spacery, prace ogrodnicze, jazda na rowerze i ćwiczenia na basenie.

Niewystarczająca aktywność fizyczna wśród osób starszych może w konsekwencji prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Choroby układu krążenia, nowotwory i demencje to obecnie największe zagrożenia, a aktywność fizyczna stanowi istotny czynnik przed nimi chroniący – komentuje Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu w 4DCenter.

Włączenie aktywności fizycznej do codzienności ludzi w jesieni życia może rozpoczynać się od nietrudnych, ale za to skutecznych ćwiczeń. Spacerowanie, nawet przez kwadrans dziennie, jest doskonałym wstępem do złapania sportowego bakcyla. Do podstawowego planu treningowego można dodawać łagodne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak przysiady, zakroki czy pompki w oparciu o mebel.

Dla osób, które wolą spokojniejsze rodzaje aktywności, joga i tai chi są doskonałymi opcjami, pomagając jednocześnie poprawić elastyczność mięśni i równowagę. Warto jednak pamiętać, że przed jakąkolwiek formą aktywności fizycznej, zwłaszcza w przypadku seniorów, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, by dopasować program do indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Właściwe ćwiczenia mogą przynieść nie tylko korzyści fizyczne, ale także poprawić samopoczucie i jakość życia osób starszych.

Niezależnie od kraju, ważne jest, aby programy ćwiczeń były dostosowane do indywidualnych potrzeb seniorów, uwzględniając obecność chorób przewlekłych i ograniczenia wynikające z wieku. W Polsce, gdzie odsetek osób aktywnych fizycznie jest niższy niż średnia europejska, istnieje pilna potrzeba działań edukacyjnych, aby podnieść świadomość seniorów na temat korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej– można przeczytać na portalu www.niepelnosprawni.pl.

W związku z rosnącą liczbą seniorów w społeczeństwie (w 2021 roku stanowili ponad jedną czwartą populacji Polski), inwestowanie w promocję zdrowego stylu życia w starszym wieku staje się jednym z najistotniejszych wyzwań społecznych.

Niski stopień aktywności fizycznej w tej grupie wiekowej może prowadzić do rosnącej liczby chorób związanych z brakiem ruchu, co zgodnie z informacjami Międzynarodowej Organizacji Zdrowia może powodować wysokie koszty dla systemów opieki zdrowotnej.

Z uwagi na ten fakt: edukacja, dostosowane programy treningowe oraz świadomość korzyści zdrowotnych związanych z aktywnością fizyczną powinny stać się najwyższym celem, jeżeli chodzi o kształt przyszłej polityki zdrowotnej dla seniorów.

Dodaj komentarz