Przejdź do treści

Regularne badania ginekologiczne w interesie każdej kobiety

Grafika promująca kampanię „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”

„Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie” – pod takim hasłem rozpoczęła się 4. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej dedykowanej wszystkim kobietom, ale w szczególności tym z niepełnosprawnościami.

Dane pokazują, że 77 proc. z nich nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 proc. nigdy nie zjawiło się na jakiejkolwiek wizycie.

Zgodnie z szacunkami w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych zaadaptowanych do potrzeb takich pacjentek. Dzięki trwającej kampanii stworzony został nawet mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z przeróżnymi niepełnosprawnościami. W lipcu pojawi się on we wskazanych miastach w naszym kraju.

Kampania „W kobiecym interesie”co roku przypomina o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych. W poprzednich edycjach akcja zwracała uwagę i wspierała kobiety w pokonywaniu barier emocjonalnych utrudniających dostępność badań, takich jak wstyd czy lęk. Sytuacja kobiet z niepełnosprawnością wymaga nie tylko wsparcia samych pacjentek, ale również konieczności utworzenia dla nich przestrzeni dostosowanych do ich potrzeb.

„Fundacje Kulawa Warszawa oraz Avalon stworzyły bazy gabinetów ginekologicznych dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Ich lista znajduje się na stronach www.dostepnaginekologia.pl oraz www.mapadostepnosci.pl i obejmuje w sumie 158 miejsc, w których mogą zbadać się pacjentki z niepełnosprawnościami. Niestety brak jest na liście gabinetu, który spełniałby wszystkie parametry dostępności. Obie Fundacje stale przyjmują zgłoszenia nowych gabinetów.Warto podkreślić, że kobiety z niepełnosprawnościami wskazały w badaniu, że poza infrastrukturą (46 proc.) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 proc.), ważne są dla nich profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 proc.) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 proc.)” – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.

W ramach kampanii, zrealizowany zostanie cykl konsultacji z bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV).

64 proc. kobiet z niepełnosprawnościami wskazało, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim z uwagi na brak przystosowania budynku, co utrudniało dostanie się do środka. Drugim powodem było złe wyposażenie gabinetu ginekologicznego. Stąd pomysł na mobilny gabinet ginekologiczny zaadaptowany do kobiet z niepełnosprawnościami (między innymi ruchowymi, wzroku czy słuchu), który ruszy w Polskę w lipcu br., w ramach akcji bezpłatnych badań.

Kwestia dostosowania gabinetu jest równie kluczowa, co odpowiednie podejście i empatia personelu medycznego. Miejmy nadzieję, że dzięki tej akcji więcej pacjentek zacznie badać się regularnie. Jeżeli w grę wchodzi zdrowie, profilaktyka powinna stanowić priorytet. Jej zaniedbanie może przynieść złe konsekwencje przede wszystkim dla kobiet, ale także ich bliskich. Warto badać się regularnie i mieć spokojne sumienie.

Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet odbędzie się w poniższych miastach:

  • Lębork 1.07.2022 (piątek);
  • Wejherowo 2.07.2022 (sobota);
  • Tczew 3.07.2022 (niedziela);
  • Chełmża 7.07.2022 (czwartek);
  • Brodnica 8.07.2022 (piątek);
  • Włocławek 9.07.2022 (sobota);
  • Inowrocław 10.07.2022 (niedziela);
  • Września 15.07.2022 (piątek);
  • Słupca 16.07.2022 (sobota);
  • Konin 17.07.2022 (niedziela).

Informacje na temat tego, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się na nie zapisać, znajdują się na stronie www.wkobiecyminteresie.pl. Pod tym samym adresem można dowiedzieć się o udogodnieniach dla pacjentek z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz