Narodowy Fundusz Zdrowia wydał rozporządzenie które wprowadza długo oczekiwane i potrzebne zmiany w psychiatrii dziecięcej.
Zgodnie z zarządzeniem najmłodsi pacjenci będą mogli otrzymać profesjonalne wsparcie w swoim najbliższym otoczeniu, dzięki nowo tworzonych poradniach psychologiczno-psychiatrycznych.
Do szpitali trafią tylko najbardziej potrzebujące tej interwencji dzieci i młodzież. Reforma sankcjonuje powstanie w każdym powiecie ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Docelowo ma powstać ich około 300 na terenie całego kraju. W nowo powstałych ośrodkach na dzieci, młodzież i ich opiekunów oczekiwać będzie czteroosobowy zespół specjalistów złożony z psychologa, terapeuty środowiskowego oraz dwóch psychoterapeutów.
Na miesięczne działanie jednej tego typu placówki NFZ przeznaczy w formie ryczałtu kwotę w wysokości 50 tys. zł. Suma ta będzie jednak korygowana – na początku reformy po upływie 6 miesięcy, a docelowo co 3 miesiące – zgodnie z ilością zrealizowanych porad.
Pierwsze konkursy NFZ prawdopodobnie ogłosi w lutym 2020 r. Fundusz spodziewa się też, że ośrodki przyjmą pierwszych pacjentów na przełomie I i II kwartału bieżącego roku.
Dzieci i młodzież wymagające pomocy psychiatrycznej uzyskają ją w środowiskowych centrach zdrowia psychicznego i oddziałach dziennych, lub w oddziałach szpitalnych lub w szpitalach psychiatrycznych.
Zmiany według twórców reformy powinny odciążyć przeładowany system opieki szpitalnej. Dzięki niej dzieci i młodzież po wyjściu ze szpitala będą mogły kontynuować terapie w specjalistycznych przychodniach znajdujących się stosunkowo blisko miejsca zamieszkania.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.