Przejdź do treści

Przemyśl: pierwsze endowaskularne wytworzenie przetoki tętniczo-żylnej

Sukces lekarzy ze Szpitala imienia Świętego Ojca Pio. Medycy zoperowali pacjenta, wytwarzając u niego przetokę tętniczo-żylną służącą do hemodializ. Przemyska placówka jest drugim szpitalem w naszym kraju i jednym z niewielu w Europie Środkowo-Wschodniej wykonujących takie zabiegi.

Metoda endowaskularna w stworzeniu przetoki tętniczo-żylnej jest nowoczesną operacją, która po raz pierwszy w Polsce wykonana została przez lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

We wtorek, 12 marca zastosowania tej wciąż jeszcze innowacyjnej metody leczenia niewydolności nerek podjęli się przemyscy medycy. Zabieg wykonano na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego imienia Świętego ojca Pio, któremu szefuje doktor Piotr Stabiszewski, specjalizujący się w chirurgii naczyniowej. Na czele zespołu chirurgicznego przeprowadzającego operację stanął doktor Aleksander Horeglad. Wykonanie zabiegu nie byłoby możliwe bez zespołu anestezjologów, którym kieruje doktor Andrzej Wojtowicz. Proces kwalifikacji chorych do nowatorskiej operacji prowadzony był wspólnie z Kliniką Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Endokrynologii, Pracownią Medycyny Nuklearnej oraz Ośrodkiem Dializoterapii, którego szefową jest profesor Agnieszka Gała-Błądzińska.

Operowany pacjent jeszcze w dniu, w którym przeprowadzono zabieg, wrócił do domu.

Zabieg stworzenia przetoki tętniczo- żylnej niezbędny jest osobom cierpiącym na niewydolność nerek, którzy muszą być poddawani hemodializie, dzięki której krew oczyszczana jest z toksyn i zbyt dużej ilości płynów. Przetoka tętniczo-żylna pozwala na prawidłową wymianę krwi.

Wytworzenie przetoki do tej pory odbywało się z wykorzystaniem tradycyjnych metod chirurgicznych. Operowany pacjent dłużej dochodził wówczas do zdrowia. Narażony był też na większe ryzyko wystąpienia komplikacji po operacji.

W wykonywanej od niedawna metodzie endowaskularnej wykorzystuje się techniki mało inwazyjne, między innymi cewnikowanie naczyń, które pozwala połączyć tętnicę z żyłą. Dzięki temu pacjent jest mniej narażony na zakażenia czy powikłania po zabiegu. Szybciej dochodzi też do siebie.

Chorzy poddani endowaskularnej metodzie wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej słabiej odczuwają dolegliwości i szybciej wracają do codziennego życia.

Na czym polega nowatorska metoda? Przed poddaniem pacjenta zabiegowi lekarz poddaje ocenie jego naczynia. Następnie wybiera odpowiednie miejsce, w którym zostanie stworzona przetoka. Za pomocą cienkiego cewnika wprowadzonego przez naczynie krwionośne precyzyjnie łączy tętnicę z żyłą. Nieznaczne naruszenie tkanek i krótszy czas rekonwalescencji sprawiają, że jeszcze tego samego dnia chorzy mogą opuścić lecznicę i podjąć normalne aktywności.

Innowacyjna operacja, jaką jest endowaskularna metoda stworzenia przetoki tętniczo-żylnej do hemodializ stanowi kamień milowy w leczeniu niewydolności nerek.  Dzięki niej leczenie hemodializą jest skuteczne i bezpieczne dla chorych.

Opracowano na podstawie: Leczenie niewydolności nerek. Lekarze z Przemyśla przeprowadzili nowatorską operację (wyborcza.pl)

Dodaj komentarz