Jest nowa nadzieja dla zmagających się z jaskrą. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek, który uwalnia implant aplikowany do oka w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki u pacjentów z jaskrą otwartego kąta lub nadciśnieniem ocznym.
Maleńki poliestrowy korek posiada wymiary jedynie 0,2 mm na 1 mm, a jego działanie polega na stopniowym uwalnianiu bimatoprostu, leku znajdującego się już w kroplach do oczu, często przepisywanych w leczeniu tej dolegliwości. Jednak więcej niż siedmiu na dziesięciu pacjentów nie stosuje prawidłowo przepisywanych kropli, – co zmniejsza działanie specyfiku.
Oczekuje się, że implant wpłynie na poprawę jakości leczenia i spowolni postęp choroby.
W jaskrze dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, (który wysyła informacje z oka do mózgu w celu przetworzenia go na obrazy), co prowadzi do utraty wzroku.
Najczęściej występuje u osób starszych w wieku 70 i 80 lat. Powodem wystąpienia jaskry jest nadmiar płynu w przedniej części oka, z powodu zbyt wysokiej jego produkcji lub problemów z odpływem.
Przez ten mechanizm wzrasta ciśnienie w oku, a nerw wzrokowy ulega zwarciu. Cały ten opisany proces sprawia, że destrukcji ulegają włókna potrzebne do przekazywania informacji do mózgu.
Uszkodzenia nie można cofnąć, ale leczenie obniżające ciśnienie może spowolnić lub zapobiec dalszemu postępowi choroby.
Fundamentalnym działaniem, by wzrok się polepszył jest zakraplanie oczu. Aplikować je należy do czterech razy w ciągu dnia. Powodują one spadek ciśnienia, zmniejszając ilość płynu wytwarzanego przez oko lub ułatwiając jego drenaż.
Jednak próby badawcze przeprowadzone w 2017 roku na Uniwersytecie w Sao Paulo w Brazylii, podczas których obserwowano osoby z jaskrą podczas aplikacji kropel, wykazało, że 72 procent z nich miało problemy z ich właściwym podaniem.
Inne badania wykazały, iż wiele osób zwyczajnie nie pamięta o aplikacji kropli lub ich nie stosuje z powodu podrażnienia oczu.
Nowy implant, firmy Allegran jest ładowany do aplikatora przypominającego długopis, a następnie wstrzykiwany przez lekarza tuż pod rogówką, zewnętrzną warstwą ochronną oka. Umieszczony na tęczówce, kolorowej części oka, implant powoli rozpuszcza się, uwalniając bimatoprost.
Bimatoprost usprawnia odprowadzanie płynu z oka.
W dwóch badaniach z udziałem ponad 1100 pacjentów implant obniżył ciśnienie wewnątrz oka nawet o jedną trzecią w ciągu trzech miesięcy – podobnie jak zwykłe krople do oczu.
Występowały jednak niekiedy skutki uboczne takie, jak: niewyraźne widzenie, ból oczu i bóle głowy.
W rzadkich przypadkach implant może uszkodzić rogówkę, prowadząc do trwałej utraty wzroku.
Urządzenie zostało dopuszczone do użytku w Stanach Zjednoczonych na początku tego roku, a firma Allergan planuje ubiegać się o homologację w innych krajach.
Opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.