Piotr Kimla stworzył piktogramy dla osób niesłyszących. Karta z nimi obrazuje najczęstsze przypadłości, z którymi ludzie udają się na konsultację do lekarza. O szczegółach swojego projektu Piotr opowiedział w studiu porannego programu – Dzień Dobry TVN.
W celu zilustrowania sytuacji, należy wczuć się w położenie osoby głuchej. Wyobraźmy sobie, że na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia osoba z niepełnosprawnością narządu słuchu. Ciężko byłoby jej zwyczajnie dojść do porozumienia z personelem medycznym, który w większości przypadków nie jest zaznajomiony z językiem migowym. Problem rozwiązują karty komunikacyjne z piktogramami dla osób niesłyszących. Twórcą pomysłu jest Piotr Kimla.
Piotr studiuje na Akademii Medycznej. Jest przyszłym lekarzem, jak również ratownikiem medycznym oraz tłumaczem języka migowego.
Jak opowiadał w studiu Dzień Dobry TVN, w czasie zgłoszeń na Szpitalny Oddział Ratunkowy nierzadko spotyka się pacjentów, którzy zmagają się z niepełnosprawnością słuchu. Często mają oni trudności, by opisać ratownikowi medycznemu swój stan. Niekiedy jest potrzebny tłumacz języka migowego, a jak wiadomo na SOR-ze liczy się każda minuta działania. Nie zawsze można zwlekać. Piotr Kimla zaznacza, że w takiej sytuacji na nic zda się kartka i długopis.
Głusi nie rozumieją tekstu pisanego. Oni od dziecka porozumiewają się za pomocą języka migowego, który jest językiem wizualno-przestrzennym. Ma zupełnie inną gramatykę niż język polski – podkreślił Piotr.
Po publikacji przez Piotra Kimlę piktogramów od razu zaopatrzyły się w nią wszystkie SORy. Nadal jednak nie każdy wie, jak właściwie używać karty. Nie należy przekazywać karty osobie głuchej do uzupełniania. Wywiad wciąż musi przeprowadzić lekarz. Przed każdym piktogramem w karcie zapisane jest pytanie w języku polskim i języku PJM.
Język wizualno-przestrzenny jest przetłumaczony na język pisany. Kiedy medyk chce zapytać o konkretną dolegliwość, musi z początku wskazać pytanie, a później dopiero pozwolić głuchemu na wybór – mówi Piotr Kimla.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.