Przejdź do treści

Pobór nerek od zmarłych noworodków szansą dla biorców

Zdjęcie, lekarz trzymający w dłoniach nerkę.

Transplantacja narządów to dla wielu chorych często jedyna szansa na zdrowie i życie. Wiąże się ona jednak często z pozyskiwaniem organów od zmarłych osób. Lekarze proponują kontrowersyjne rozwiązanie: przeszczepianie nerek zmarłych noworodków.

XX wiek przyniósł za sobą ogromny rozwój wielu dziedzin nauki, w tym medycyny. Obecnie, dzięki wciąż doskonalonym umiejętnościom i ogromnemu postępowi technologicznemu lekarze ratują życie pacjentom, którzy jeszcze kilka lat temu skazani byliby na śmierć. Jedną z szybko rozwijających się dziedzin medycyny jest transplantologia. Pomimo technicznych możliwości medyków, z uwagi na brak dawców liczba wykonywanych przeszczepów jest relatywnie niska. Czynnik ten przekłada się na znacznie obniżoną jakość życia chorych. Niektórym z nich, niestety nie jest dane doczekać transplantacji.

U wielu pacjentów wykonuje się przeszczepy narządów od osób zmarłych. Choć stoi za tym tragedia rodziny dawcy, dla biorcy jest to szansa na nowe, lepsze życie. Wielu osobom, które zdecydowały się na donację narządów swoich bliskich świadomość, że mogli komuś pomóc pomaga uporać się z żałobą.

Podczas odbytego we wrześniu kongresu Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Narządów prowadzono rozmowy na temat budzący wiele kontrowersji. Chodziło o przeszczepianie narządów od dzieci, które straciły życie przy porodzie lub krótko po nim. Póki co, po kilka takich zabiegów rocznie wykonuje się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Lekarze mogliby wykonywać więcej tego rodzaju operacji. Niestety, wśród noworodków wciąż odnotowuje się zbyt małą liczbę dawców. Przeszkodę stanowi przede wszystkim bariera emocjonalna. Pytanie rodziców żegnających malucha, którego przecież mieli witać, o zgodę na donację nerek ich dziecka nie jest dla lekarzy łatwe. Inaczej sprawa ma się w przypadku, gdy zmarły dorosły podpisał wcześniej oświadczenie woli pobrania jego organów do transplantacji.

Nerki nowo narodzonych dzieci są mniejsze niż narządy osób dorosłych. Biorcami mogą być zarówno maluchy, jak i dorośli. Przeszczepione nerki szybko przystosowują się do nowych organizmów. Według ustaleń naukowców potrzebują one zaledwie trzech miesięcy, by dorosnąć do odpowiedniej wielkości.

Według statystyk przez Centrum Organizacyjno-koordynacyjne do spraw Transplantologii nerka jest narządem, który przeszczepia się najczęściej. Drugie miejsce zajmują transplantacje wątroby, które wykonuje się dwukrotnie rzadziej. Na trzecim miejscu plasują się przeszczepy serca, dalej, przeszczepy płuc, kolejno transplantacje nerki wraz z trzustką.

Nawet jeżeli zmarły nie sprzeciwił się pobraniu jego narządów do przeszczepu, lekarze zawsze pytają o zgodę jego bliskich.

Wiadomym jest, że nie każda transplantacja się udaje. Przeszczepiony narząd obarczony jest ryzykiem odrzutu.

Jednak, jak wskazują badania opublikowane w czasopiśmie ”American Journal of Transplantation” po upływie roku od transplantacji 90 procent nerek pobranych od zmarłych noworodków funkcjonuje prawidłowo.

Opracowano na podstawie: Nerki pobierają zmarłym noworodkom. Kontrowersyjna szansa dla transplantologii – PoradnikZdrowie.pl.

Dodaj komentarz