Przejdź do treści

Pionierska operacja uratowała nastolatkę przed amputacją stopy

Na zdjęciu lekarze podczas operacji

13-letnia Ewa przeżyła groźny wypadek samochodowy, w wyniku którego prawie straciła stopę. Rodzice obawiali się, że nieunikniona stanie się jej amputacja. Szukano ratunku dla dziewczyny w różnych placówkach szpitalnych na terenie całego kraju.

Oddział w Katowicach był jedynym na skalę ogólnopolską, który podjął się tej skomplikowanej operacji. W zabiegu uczestniczyli lekarze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach. Cały trud zaprocentował. Teraz Ewa wraca do zdrowia.

Pacjentka przeszła w przeszłości groźną kolizję, w której dotkliwie uszkodzona została kość pięty oraz tkanki miękkie prawej stopy.

Wielu lekarzy, do których zwracała się zrezygnowana rodzina odmówiło podjęcia się rekonstrukcji, ze względu na duże ryzyko i złożoność operacji.

– Skontaktowaliśmy się z kilkoma ośrodkami, niestety żaden nie podjął się operacji z powodu rozległości urazu. Sytuację pogarszała pandemia koronawirusa. Ewie groziła amputacja stopy. Dopiero prof. Łukasz Krakowczyk z Instytutu Onkologii w Gliwicach zdecydował się zoperować córkę – powiedziała prasie pani Katarzyna, mama Ewy.

Przeprowadzona pod koniec maja 5-godzinna operacja polegająca na odtworzeniu brakujących struktur była niezwykle wymagająca.

Doktor Łukasz Krakowczyk, operujący Ewę jest członkiem gliwickiego zespołu chirurgów rekonstrukcyjnych, przeprowadzających m.in. pionierskie operacje przeszczepu twarzy.

Kończyny to wyjątkowo trudny obszar do jakiejkolwiek rekonstrukcji, niezależnie od tego, czy jest to rekonstrukcja pourazowa czy też onkologiczna – stwierdził lekarz.

Z kolei Prof. Tomasz Koszutski, kierujący Oddziałem Chirurgii i Urologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, który również uczestniczył w zabiegu jest dobrej myśli. Pacjentka dobrze rokuje, powoli wraca do sił.

Dziewczyna jest już w domu, gdzie rozpoczęła rehabilitację. Stopa goi się prawidłowo.

Lekarz podkreślił też, że operacje rekonstrukcyjne to bardzo prężnie rozwijająca się specjalizacja w medycynie.

Również dzięki coraz nowocześniejszej aparaturze medycznej. To nie tylko drukarki 3D, które pozwalają na wyprodukowanie fragmentu kości czy szablonu używanego podczas zabiegów. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach korzystamy z mikroskopu do zespoleń mikronaczyniowych, który pozwala na łączenie naczyń o średnicy nieprzekraczającej 2 mm. Dzięki temu pacjenci po skomplikowanych operacjach onkologicznych czy urazach komunikacyjnych mają szanse uniknąć okaleczenia i zyskują szanse na powrót do sprawności.

powiedział dziennikarzom prof. Koszutski.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.