Przejdź do treści

Pionierska operacja poznańskich chirurgów

Zdjęcie: chirurdzy podczas operacji

Autor: Martyna Sergiel

Nowatorska operacja w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei

Szpital im. Franciszka Raszei wprowadza nową, minimalnie inwazyjną metodę leczenia – radiofrekwencyjną ablację guza trzustki (RFA) pod kontrolą endosonografii (EUS). Dzięki niej możliwe jest usunięcie potencjalnie złośliwego guza trzustki metodą endoskopową. Pierwszy pacjent – 71-letni senior – przeszedł zabieg w środę, 16 października.

Nowatorska operacja to zwieńczenie trwającej już od tygodni współpracy specjalistów z miejskiego szpitala im. F. Raszei z lekarzami ze Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera. 70-letni mężczyzna z guzem trzustki, który 16 października przeszedł operację, został objęty leczeniem pod ścisłą kontrolą endokrynologa. Po odpowiednim wyrównaniu jego hormonów, dalsze powinności mogli czynić chirurdzy i gastroenterologowie.

Ablacja to – najprościej rzecz ujmując – metoda polegająca na bezpośrednim podaniu związków chemicznych lub wysokiej temperatury w obręb guza tak, by go całkowicie lub niemal totalnie zniszczyć. W przypadku ablacji radiofrekwecyjnej kluczową rolę odgrywają fale radiowe o wysokiej częstotliwości.

W trakcie zabiegu lekarze wprowadzają gastroskop przez usta pacjenta, a następnie, pod kontrolą precyzyjnej endosonografii – czyli USG z wnętrza przewodu pokarmowego – nakłuwają guz specjalną elektrodą. Elektroda emituje fale radiowe, które wytwarzając ciepło, prowadzą do zniszczenia komórek. W ten sposób przeprowadzana jest termoablacja, która umożliwia skuteczne zniwelowanie zmiany nowotworowej przy minimalnej ingerencji chirurgicznej.

To pierwsza taka operacja w szpitalu im. Franciszka Raszei. Do tej pory pacjenci z podobnymi guzami byli tam leczeni laparotomicznie – czyli metodą, która wymaga rozcięcia powłok brzucha lub endoskopowo (metodą mniej inwazyjną, zakładającą minimalne nacięcie). Nowa technika w ogóle nie wymaga rozcinania skóry, co powoduje mniejsze ryzyko powikłań. Dzięki temu pacjent może szybciej wrócić do pełni sił.

W chirurgii tak jest, że często dostęp operacyjny jest bardziej inwazyjny dla pacjenta niż sama operacja – wyjaśnia dr n. med. Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Dlatego też dążymy do tego, zwłaszcza u pacjentów nowotworowych, których obciążenie po zabiegu jest ważne dla dalszego leczenia, by stosować nowe metody. Jedną z nich jest właśnie metoda endoluminarna, wykorzystująca naturalne otwory ciała. Najprościej mówiąc: poprzez jamę ustną zlikwidowaliśmy guz trzustki, neuroendokrynny, potencjalnie złośliwy, po raz pierwszy w Wielkopolsce i jako jedni z pierwszych w Polsce. To ogromna korzyść dla naszych pacjentów, a dla nas – satysfakcja.

Dodanie tej techniki do procedur terapeutycznych dostępnych w szpitalu im. F. Raszei pozwala na kompleksowe leczenie pacjentów z guzami neuroendokrynnymi – czyli nowotworami o podłożu hormonalnym.

Moja klinika współpracuje z tym szpitalem już od wielu lat w zakresie leczenia guzów neuroendokrynnych – mówi prof. Marek Ruchała, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista endokrynolog, kierownik Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Guz neuroendokrynny to nieco odmienny typ nowotworu, przy którym wielokrotnie trzeba powtarzać leczenie, co jest dla pacjenta bardzo uciążliwe. Nowa metoda pozwala na ograniczenie powikłań i nie obciąża leczonych osób.

Doświadczenie lekarzy w technikach klasycznych i laparoskopowych, połączone z nowoczesną metodą umożliwia dostosowanie leczenia do specyficznych potrzeb każdego pacjenta, zapewniając najwyższy poziom opieki.

Taka współpraca między szpitalami przynosi wymierne korzyści dla zdrowia mieszkańców regionu. To ważne, ponieważ tylko w szpitalu im. F. Raszei każdego roku leczonych jest ok. 300 pacjentów z nowotworami trzustki.

Cieszę się, że możemy się pochwalić najnowszymi metodami leczenia, które są bardzo mało inwazyjne, a przy tym skuteczne, na czym nam zależy – podkreśla na łamach portalu www.poznan.pl Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Szpital im. F. Raszei jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce, leczy tysiące mieszkańców naszego miasta. Cały czas zmienia się dla pacjentów.

Szpital im. Franciszka Raszei jest jednym z głównych ośrodków medycznych w kraju.

Jest znany z doskonałej opieki i wykorzystania zaawansowanych technologii w leczeniu pacjentów. Potwierdza to ośrodek akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia, który w marcu 2024 udzielił szpitalowi akredytacji – przyznając, że placówka spełnia najwyższe standardy postępowania przy udzielaniu świadczeń medycznych. Miasto wspiera szpital od wielu lat.

Jako Rada Miasta Poznania od 2023 r. przeznaczyliśmy łącznie ponad 20 mln zł dla szpitala, by modernizować oddział chirurgii – mówi na łamach portalu www.poznan.pl Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. – I pewnie nie jest to nasze ostatnie słowo. Naszą rolą jest zabezpieczyć środki tak, by szpital mógł kontynuować modernizację budynku i stosować nowoczesne metody leczenia, zwłaszcza, że mamy tu fantastyczny zespół specjalistów.

Miejska placówka nie boi się innowacyjnych rozwiązań i wyzwań. To tu prowadzony jest wyjątkowy na skalę Europy program wolontariatu „Senior Maluszka tuli”. Szpital włączył się również w nowatorski program „Zielone Leczenie” (realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej), zakładający bezpłatne warsztaty organizowane dla pacjentów – np. warsztaty ogrodnicze, joga, spotkania z leśnikami czy psychoterapeutami.

Dodaj komentarz