Przejdź do treści

Pilotażowy program „Odporna szkoła=bezpieczny mŁodziak”

Łódź jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza pilotaż programu wspomagającego uczniów z problemami psychicznymi. Obejmie on około 1500 uczniów z 20 szkół.

Początkowo pilotażem objęci zostaną uczniowie klas siódmych podstawówek i pierwszych szkół średnich. Dla każdej z placówek biorących udział w przedsięwzięciu ma zostać stworzony indywidualny plan działania dostosowany do potrzeb społeczności, jaką tworzą uczniowie konkretnych szkół. Wdrożeniowy projekt ma dobiec końca w czerwcu 2024 roku.

„Odporna szkoła=bezpieczny mŁodziak” to projekt, którego założeniem jest pomoc młodzieży borykającej się z różnymi kłopotami. Mogą to być problemy w szkole lub w domu, przemoc, trudności w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi, zaburzenia natury psychicznej czy skłonności i próby samobójcze.

Dzięki profilaktycznemu programowi kadra pedagogiczna oraz rodzice będą mogli nabyć szereg kompetencji i umiejętności, które pozwolą zauważyć u dziecka trudności a potem zapewnić mu fachową opiekę. Założeniem projektu jest stworzenie placówki edukacyjnej, która zapewni uczniom bezpieczeństwo a także przygotuje wszystkich pracowników szkoły oraz rodziców do radzenia sobie w trudnych, niepokojących czy wręcz tragicznych sytuacjach.

Podstawą programu „Odporna szkoła=bezpieczny mŁodziak” są odbywające się regularnie szkolenia i konferencje skierowanie nie tylko do nauczycieli i rodziców, lecz także dyrektorów szkół, specjalistów a nawet pracowników administracyjnych uczestniczących w projekcie placówek. Podczas nich mają oni dowiedzieć się, jakie są symptomy kryzysu u młodego człowieka i jakie działania podjąć, gdy u ucznia widoczne są problemy psychiczne.

– Wyszkolimy grupę osób, która w szkołach będzie szkolić następne osoby i to jest najważniejsza rzecz, by przekazać wiedzę od specjalistów do nauczycieli, którzy bezpośrednio pracują z uczniami. Projekt ma na celu, żebyśmy potrafili w szkołach szybko dostrzec uczniów, którzy mają problemy psychiczne, są w jakimś kryzysie i im pomóc – powiedział dyrektor departamentu pracy, edukacji i kultury Urzędu Miasta Łodzi Piotr Bors.

Projekt zainaugurowała konferencja, w której uczestniczyli przede wszystkim dyrektorzy i pedagodzy z łódzkich szkół. Podczas niej podzielili się on i doświadczeniami kryzysów psychicznych młodzieży, z jakimi spotkali się w trakcie swojej kariery zawodowej. Część warsztatowa poświęcona była zarządzaniu zespołem w kryzysie i znaczeniu zespołu w skutecznym radzeniu sobie z kryzysami. To pierwszy z trzech etapów szkoleń, które mają być skierowane nie tylko do dyrekcji placówek i nauczycieli w nich pracujących, lecz również do rodziców, którzy dowiedzą się między innymi, jak prowadzić rozmowę z dziećmi, by te obdarzyły ich zaufaniem i w pierwszej kolejności to do nich zwracali się z problemem. W ramach programu także uczniowie zdobędą kompetencje, które pomogą im reagować na problemy kolegów.

Projekt realizowany jest przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną dla Młodzieży w Łodzi oraz partnerów z dziedziny szkoleń, edukacji i specjalistów do spraw zdrowia psychicznego.

Opracowano na podstawie: Łódź: „Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak”, pilotażowy program, wspierający uczniów z problemami psychicznymi – niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz