Autor: Martyna Sergiel
W naszym kraju z chorobą Parkinsona funkcjonuje prawie 100 tys. osób.
Co roku diagnozę tę słyszy nawet 8 tys. pacjentów. Organizacja diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona w Polsce wymaga dużych modyfikacji w systemie – apelują jednym głosem specjaliści Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz reprezentanci organizacji pacjentów.
W tej chorobie wymagana jest współpraca wielu ekspertów – między innymi neurologów, psychiatrów, psychologów, logopedów, dietetyków, urologów i rehabilitantów.
Opieka nad pacjentami powinna być skoordynowana w wybranych centrach referencyjnych i zawierać w sobie wszystkie elementy terapii – leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne i wyspecjalizowaną rehabilitację – dostosowane do różnych stadiów choroby.
Dzisiejszy system nie jest do końca przejrzysty, pacjenci są zdezorientowani, a niekiedy wręcz rezygnują z leczenia. Niezbędna jest też rewizja planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na polu programów lekowych, tak aby zapewnić wszystkim spełniającym kryteria, gwarantowany im prawnie dostęp do tej terapii.
Choroba Parkinsona jest chorobą neurozwyrodnieniową, u której podłoża leży między innymi obumieranie komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu, odpowiedzialnych za produkcję neuroprzekaźnika o nazwie dopamina. Konsekwencją zmniejszającego się stężenia dopaminy w mózgu jest pojawienie się takich objawów, jak: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zubożona mimika czy drżenie dłoni. Choroba ma charakter postępujący i wraz z jej rozwojem pojawiają się: zaburzenia równowagi, pochylona w przód postawa ciała, komplikacje z wykonywaniem codziennych aktywności, takich jak mycie się, jedzenie, włożenie odzieży. Niezbędna staje się pomoc i opieka ze strony bliskich.
W naszym kraju rozpoznanie choroby Parkinsona ma około 80-100 tys. osób. Niepokoi, że dotyka ona coraz młodszych ludzi. Warto pamiętać, że aktualnie wielu pacjentów żyje z tą diagnozą nawet 20-25 lat.
W tym czasie choroba się rozwija i zmieniają się jej objawy – dlatego postać wczesna i zaawansowana, choć są jedną chorobą, stwarzają zupełnie inne problemy. Szacuje się, że obecnie w Polsce na zaawansowaną postać choroby Parkinsona cierpi około 15 tys. osób.
Choć choroba Parkinsona nie skraca istotnie długości życia, to znacząco wpływa na jego jakość. Aby zachować dobrą formę życia, niezwykle istotne jest, aby już we wczesnym etapie choroby rozpocząć skuteczne leczenie objawowe oraz rehabilitację.
Dzięki takiemu postępowaniu osoba chora może jeszcze przez wiele lat być czynna zawodowo i kontynuować większość swoich codziennych zadań.
11 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. W tym dniu, 270 lat temu, urodził się James Parkinson – angielski chirurg, farmaceuta i paleontolog, który jako pierwszy opisał tę chorobę, nazwaną później od jego nazwiska.
Celem obchodzonego od 1997 r. Światowego Dnia Choroby Parkinsona jest zwiększanie społecznej świadomości na temat tej choroby oraz okazanie wsparcia pacjentom oraz ich bliskim.
Ratunkiem w tej chorobie jest wczesna diagnoza. Dlatego, kiedy zauważymy u siebie niepokojące symptomy, warto udać się do neurologa.
Opracowano na podstawie: https://www.niepelnosprawni.pl/zdrowie/choroba-parkinsona–coraz-wiecej-chorych-coraz-pilniejsza-potrzeba-uruchomienia-programu-opieki-kompleksowej.