Lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przeprowadzili operację całkowitej przebudowy serduszka półtorarocznego chłopczyka.
Jak wyjaśnia profesor Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, by u małego Januszka przywrócić prawidłowy przepływ krwi, przebudowie musiał ulec niemal każdy element jego serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe oraz przedsionek. Była to wręcz zamiana sposobu funkcjonowania komór serca. Jak dodaje kardiochirurg, operacja ta była jedynym ratunkiem dla Januszka.
To właśnie profesor Mroczek wraz z zespołem swoich lekarzy przeprowadził ten pionierski na naszym kontynencie zabieg. Operację poprzedziły wielomiesięczne przygotowania oraz współpraca między zespołami kardiologów, anestezjologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i innych grup medycznych.
Profesor Mroczek w rozmowie z dziennikarzami porównał operację Januszka do lądowania na Księżycu.
Jak mówią przedstawiciele Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, operacja, której został poddany mały Janusz stanowi przełom nie tylko w polskiej, ale i europejskiej kardiochirurgii: oznacza to, że krakowska placówka jest w stanie zaoferować małym pacjentom leczenie, któremu do tej pory mogli być oni poddawani jedynie w Stanach Zjednoczonych.