Przejdź do treści

Oni poniosą polską flagę podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paralimpijskich

Zdjęcie, Maciej Lepiato z flagą Polski

Znamy chorążych polskiej reprezentacji na ceremonię otwarcia XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich w stolicy Francji.

Zaszczytu tego dostąpią kulomiotka Lucyna Kornobys i skoczek wzwyż Maciej Lepiato. Inauguracja imprezy odbędzie się już 28 sierpnia.

Na igrzyska jedzie osiemdziesięciu paru sportowców, a tylko dwoje zostaje chorążymi, więc to jest duża nobilitacja – podkreśla w wywiadzie dla portalu Niepelnosprawni.pl Lucyna Kornobys, dwukrotna wicemistrzyni paralimpijska w pchnięciu kulą (klasa F34), z Rio de Janeiro oraz Tokio.

Przypuszczam, że zostałam doceniona nie tylko za swoje osiągnięcia sportowe, ale i aktywności na rzecz sportu paralimpijskiego. Ogromnie dumna jestem z tego, że zostałam dostrzeżona, dodatkowo jeszcze z Maciejem Lepiato, wielokrotnym złotym medalistą Igrzysk, Mistrzostw Świata, więc tym bardziej jest mi miło – mówi pani Lucyna na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl.

Flagę poniesie z Lucyną dwukrotny złoty (Londyn, Rio) oraz brązowy (Tokio) medalista Igrzysk Paralimpijskich. Do tego pięciokrotny Mistrz Świata i rekordzista w klasie T44 (2,19 m).

To dla mnie ogromne wyróżnienie– mówi dziennikarzom portalu Niepelnosprawni.pl Maciej Lepiato.

To wskazanie, że moje działanie jest wartościowe i doceniane – dodaje.

Ceremonia otwarcia odbędzie się wieczorem, 28 sierpnia, w samym sercu Paryża, na Polach Elizejskich oraz placu Zgody. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyć będą 184 delegacje z całego świata. Spodziewany jest udział 65 tys.widzów.

Nasi chorąży nie mają żadnych obaw. Nie straszny im też termin „klątwa chorążego”, zgodnie z którą od 30 lat nie zdobył medalu żaden z zawodników niosących polską flagę podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Paralimpijczyków ta historia nie przeraża. Rafał Wilk, chorąży z Rio de Janeiro, zdobył później na handbike’u złoto i srebro.

Myślę, że jak się jest przygotowanym, to nie ma znaczenia, czy się niesie flagę, czy nie. To chyba nie w tym rzecz – podkreśla Lucyna Kornobys. – Nie uważam więc, że istnieje jakaś klątwa, przynajmniej u nas.

Kolejnym tego przykładem jest sam Maciej Lepiato. Nasz zdolny paralekkoatleta w Paryżu drugi raz z rzędu dostąpi zaszczytu niesienia polskiej flagi. Na poprzednich igrzyskach, w Tokio, towarzyszyła mu parapływaczka Joanna Mendak. Mimo przejścia wymagającej kontuzji, z Igrzysk przywiózł brązowy krążek.

Absolutnie nie uważam, żeby miało to w jakikolwiek sposób negatywnie zaważyć na moim występie – mówi reprezentant dziennikarzom cytowanego portalu.

Wręcz przeciwnie, podczas mojego konkursu może zadziałać tylko na plus.

Najważniejszy na Igrzyskach jest przecież sam sport, choć rola chorążego to coś, co pamięta się na całe życie.

To wspaniałe uczucie, zwłaszcza że chorążych trochę się traktuje jak kapitanów reprezentacji – podkreśla Maciej Lepiato. – To też wspaniała pamiątka dla samego zawodnika. Do dziś mam kilka sentymentalnych zdjęć z ceremonii otwarcia Igrzysk w Tokio. To są wspaniałe momenty, które zostają ze sportowcami na całe życie – kwituje.

XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu rozpoczynają się 28 sierpnia i potrwają do 8 września. 84 reprezentantek i reprezentantów Polski rywalizować będzie o medale w aż 15 spośród 22 dyscyplin. Dziewięcioro z nich wystartuje ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika.

Pierwsze zawody dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowane zostały w 1948 r. w Stoke Mandeville przez dra Ludwiga Guttmanna, a pierwsze Igrzyska Paralimpijskie odbyły się w 1960 r. w Rzymie. Od pierwszego występu w 1972 r. nasi reprezentanci zdobyli razem 798 medali. Na ostatnich Igrzyskach w Tokio w 2021 r. polska kadra wywalczyła łącznie 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.

W tym roku liczymy na dobrą zabawę i niepowtarzalne emocje podczas turnieju!

Dodaj komentarz