Od piątku 8 stycznia 2021 nie ma obowiązku dostarczenia oryginału skierowania do poszczególnych placówek, w których chcemy podjąć specjalistyczne leczenie. Od tego terminu bowiem wszystkie skierowania mają być wystawiane w formie elektronicznej. Taką informację podało Ministerstwo Zdrowia.
Świadczenia, na których realizację wystawiane będą e-skierowania to między innymi:
- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii
- leczenie szpitalne
- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
- rezonans magnetyczny
- badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
- badanie echokardiograficzne płodu.
Elektroniczne skierowanie nie będzie wystawiane na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację, czy do szpitala psychiatrycznego.
Skierowanie można wówczas wypisać w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer) napotka następujące przeszkody:
- nie ma dostępu do systemu e-zdrowie (P1) np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.gov.pl w placówce lub braku dostępu do Internetu np. podczas wizyty domowej
- wystawia skierowanie osobie o nieustalonej tożsamości
- jest z innego państwa członkowskiego UE i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.
E-skierowanie pacjent może otrzymać za pośrednictwem SMS-a z 4-cyfrowym kodem w treści, e-maila z załączonym PDF-em lub wydruku informacyjnego. Ponadto e-skierowanie będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.
– Na konsultację lub badanie warto zapisać się telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli występuje konieczność osobistej rejestracji, wówczas trzeba pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem, aby przychodnia mogła go zeskanować, a także podać swój PESEL – informuje Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej.
Resort zastrzega, że z uwagi na pandemię mogą występować opóźnienia w dostosowaniu wszystkich placówek do obsługi e-skierowań.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.