Przejdź do treści

Ocena potrzeb w zakresie wsparcia seniorów w Polsce

Zdjęcie, dwoje seniorów ze splecionymi dłońmi

Autor: Martyna Sergiel

Kwestia zdrowia, sytuacja finansowa, technologie i potrzeby społeczne seniorów w naszym kraju.

To najważniejsze pola zainteresowania Fundacji SeniorApp w ramach powstawania IV edycji raportu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”.

Badanie przeprowadzone wśród seniorów w całym kraju już się zakończyło, a zebrane dane i wnioski posłużą do przygotowania kompleksowego raportu, który zostanie opublikowany już niedługo, bo w październiku 2024 r.

Fundacja SeniorApp już od 4 minionych lat realizuje badanie i wydaje wskazany raport. Dokument ma na celu określenie najważniejszych celów oraz oczekiwań seniorów wobec państwa i ludzi.W tegorocznej edycji badania przedstawiciele Fundacji skupili się zwłaszcza na 4 obszarach: potrzebach społecznych, funkcjonowaniu w rzeczywistości technologicznej, zdrowiu oraz sytuacji finansowej polskich seniorów.

Z wyników otrzymanych ankiet możemy dowiedzieć się, że prawdziwymi problemami polskich seniorów są bieda, problemy ze zdrowiem i samotność. Czynniki te, zresztą, łączą się. Osoby, które oceniają swoją sytuację materialną jako złą lub bardzo złą, częściej czują się także osamotnione. Interesującym jest, że dostrzegamy również wzajemny wpływ pomiędzy stanem zdrowia a samotnością. Imgorsza ocena stanu zdrowia, tym większe poczucie samotności – powiedział Przemysław Mroczek, Prezes Zarządu SeniorApp, komentując wyniki ankiety na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl.

Wśród prawie 40 pytań, na które odpowiadali ankietowani seniorzy, znalazły się między innymi kwestie związane z przyszłością i tym, co dalej, aktywnością seniorów w Internecie, czy też stanem zdrowia i tak istotną profilaktyką.

Z udzielonych odpowiedzi można dowiedzieć się między innymi, że seniorzy w Polsce chętnie korzystają z sieci – aż 47% z nich przyznaje, że spędza dużo czasu online.

Z kolei, jeżeli chodzi o urządzenia do przeglądania sieci, to dla niektórych może okazać się zaskakujące, iż największą popularnością wśród seniorów cieszą się smartfony. Wraz z wiekiem udział smartfonów jako dominującego instrumentu do korzystania z Internetu spada na rzecz tabletów lub komputerów, ale nawet wśród osób w wieku powyżej 80 lat, wciąż są one najczęściej wykorzystywane do tego celu.

Więcej informacji na temat wyników tegorocznej edycji badania ankietowego przeprowadzonego wśród polskich kobiet i mężczyzn w wieku 55+, dostępnych będzie w raporcie, pt. „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”.

Omawiana tutaj edycja, będzie już IV, a szczegóły poznamy na konferencji prasowej organizowanej przez Fundację SeniorApp pod koniec października 2024 r. w Warszawie.

Dodaj komentarz