Poznań rusza z programem zdrowotnym, który ma za zadanie uprościć proces dostania się na badania i dzięki temu przyspieszyć wykrywanie osteoporozy.
„Program o nazwie „Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy wśród kobiet w wieku 50+, zamieszkałych w Poznaniu, na lata 2021-2023″ powstał, by lepiej i szybciej wykrywać ryzyko zachorowania na osteoporozę wśród poznanianek po 50 roku życia. Zapewni łatwiejszy dostęp do badań, a przy okazji pomoże również w kształtowaniu prawidłowych nawyków – czytamy na stronie www.poznan.pl
Dane pokazują, że w Poznaniu w latach 2021-2023 zagrożonych osteoporozą może być około 26,6 tys. kobiet w wieku od 50 lat. Przyjęty przez radnych program pozwoli w tym czasie pomóc ok. 2,8 tys. z nich.
Badania prowadzone będą w gabinetach wskazanych przez realizatora – pomieszczenia mają zostać wybrane ze względu na lokalizację tak, by zapewnić dostęp dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.
„O przystąpieniu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń – chętne poznanianki będą przyjmowane do wyczerpania limitu miejsc. Najpierw przejdą badania kwalifikacyjne, podczas których lekarz przeprowadzi wywiad uwzględniający aktualny stan zdrowia. W razie wystąpienia czasowych przeciwwskazań, związanych np. z chorobą, będzie można wyznaczyć kolejny termin wizyty. Następny krok to badania diagnostyczne. W ich trakcie specjalista oceni bezwzględne 10-letnie ryzyko złamania. Jeśli będzie ono wysokie, zostanie wykonana densytometria szyjki kości udowej. Po uzyskaniu wyników badań lekarz przekaże pacjentkom rekomendacje, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości – kobiety będą informowane o konieczności i możliwości wykonania uzupełniających badań” – wypowiedzieli się przedstawiciele magistratu.
Program jest zaplanowany na lata 2021-2023, ale w zależności od decyzji Rady Miasta Poznania i posiadanych zasobów finansowych może być kontynuowany dłużej. Na jego realizację Miasto Poznań przeznaczyło kwotę 900.000 zł (300 tys. zł rocznie).
W celu uzyskania bieżących informacji warto śledzić stronę www.poznan.pl
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.