Przejdź do treści

Nowoczesny sprzęt w ośrodku rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej

Już jest! Nowoczesna i dopiero co oddana do użytku bieżnia antygrawitacyjna. Mogą jej używać pacjenci ośrodka rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej w Poznaniu.

Jej zakup pokryły środki uzyskane za sprawą zbiórki pieniędzy zorganizowanej podczas walki Jacka Jaśkowiaka z bokserem Mateuszem Masternakiem.

Zbiórka założona została pod hasłem „Dla Mogileńskiej”,a prowadziła ją Fundacja Grupy MTP In_Spire. Wszystko rozpoczęło się już w maju ubiegłego roku. Zebrano podczas niej 260 tys. zł., które to środki organizacja przekazała na rzecz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej w Poznaniu.

Pieniądze były zbierane między innymi podczas 50. Gali Biznes Boxing Polska, która odbyła się 12 maja w pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich, na której prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak walczył w ringu z Mateuszem Masternakiem. Zbiórka trwała także: podczas obchodów jubileuszu 30-lecia Wielkopolskiego Klubu Kapitału i podczas Positive Ways – dorocznego rajdu super samochodów przez Polskę. Dzięki akcji „Dla Mogileńskiej” pacjenci uzyskali po raz pierwszy możliwość skorzystania z tego typu nowoczesnego sprzętu w ośrodku publicznej służby zdrowia w Poznaniu – czytamy na stronie www.poznan.pl.

Kiedy dwa lata temu Jacek Jaśkowiak poważnie złamał nogę, wówczas właśnie to urządzenie pomogło mu wrócić do sprawności. Korzystanie z niego w prywatnych gabinetach nie jest niestety tanie. Dlatego istotne było to, by ten sprzęt znalazł się w ośrodku rehabilitacji przy ul. Mogileńskiej i był dostępny dla wszystkich mieszkańców. Dzięki takiej pomocy pacjentki i pacjenci po urazach ortopedycznych, ale też udarach, mają szansę na szybszą rekonwalescencję.

Bieżnia to wysoko specjalistyczny sprzęt. Gwarantuje pacjentom bezpieczną i bezbolesną terapię, którą można rozpocząć natychmiast po przebytych urazach i złamaniach. Podczas wykonywania ćwiczeń system odciąża pacjenta nawet o 80 proc. z jego własnego ciężaru. Bieżnia zalecana jest szczególnie dla osób po urazach kończyn dolnych, a także dla seniorów.

Dzięki tejże bieżni od pierwszego dnia pobytu pacjentów w naszym ośrodku możemy kształtować prawidłowe wzorce chodu i rehabilitować pacjentów z wykorzystaniem nowoczesnej technologii – twierdzi Jakub Urbanowicz, specjalista fizjoterapii, kierownik działu fizjoterapii oraz kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dziennej w placówce przy ul. Mogileńskiej.

Jesteśmy w stanie wprowadzić odciążenie, w zależności od tego, z jakim rozpoznaniem przyszedł do nas pacjent, jakie było zalecenie lekarskie i jaka była wybrana metoda operacyjna – podsumowuje kierownik.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej SPZOZ przy ul. Mogileńskiej 42 świadczy usługi opieki długoterminowej, rehabilitacji i opieki psychiatrycznej. Przechodzi właśnie gruntowny remont – komfort pacjentów wzrósł zdecydowanie dzięki wybudowaniu nowego skrzydła.

Nowy budynek jest przestronny i przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

W salach znajdują się przeważnie dwa lub trzy łóżka wyposażone w pełen węzeł sanitarny. Jest to bardzo ważne w przypadku pacjentów z niepełnosprawnością ruchową. Są w nim nowoczesne sale do rehabilitacji leczniczej, a w nich – właściwe urządzenia.

Pacjenci Oddziału Rehabilitacji Stacjonarnej oraz Ośrodka Rehabilitacji Dziennej kurują się w nowoczesnych, klimatyzowanych przestrzeniach. Nierzadko są to osoby po wszczepieniu endoprotez stawów biodrowych i kolanowych, amputacjach i złamaniach kończyn górnych i dolnych oraz zdarzeniach neurologicznych, w tym udarach.

Dla terapii pacjentów z chorobami neurologicznymi zostały wydzielone specjalne strefy. Są one wyposażone w urządzenia oparte o nowoczesne technologie i multimedia. Dzięki temu proces fizjoterapii jest bardziej skuteczny, a ponadto daje opcję bezpośredniej kontroli nad postępami. Specjalne systemy sufitowe ułatwiają ponowną naukę chodu u pacjentów np. po przebytych udarach mózgu, zmniejszając niebezpieczeństwo przewrócenia się.

Jest też specjalna sala do terapii limfatycznej, przeciwobrzękowej – dostosowana do potrzeb pacjentów onkologicznych.Tam, przy wykorzystaniu zaawansowanych aparatów do terapii obrzęku można znacząco zmniejszyć powikłania pooperacyjne, poprawiając ogólny stan oraz samopoczucie pacjentów i umożliwiając im szybszy powrót do zdrowia.

Pacjenci ortopedyczni mogą korzystać ze specjalistycznych platform stabilizacyjnych, kontrolując stopień obciążenia kończyn w trakcie ćwiczeń, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań i przywraca funkcję czucia zaburzoną przez zabiegi operacyjne.

Oddział Opiekuńczo-Leczniczy trzyma pieczę nad osobami przewlekle chorymi, które   wymagają opieki pielęgniarskiej 24 godziny na dobę i fachowego nadzoru lekarzy. To jedno z niewielu takich placówek w stolicy Wielkopolski, gdzie dostępni są eksperci leczenia pacjentów dietą przemysłową – do jelitowo za pomocą tzw. „przezskórnej endoskopowej gastrostomii” (PEG). Oddział wyposażony jest w wysokiej jakości sprzęt najnowszej generacji, w tym łóżka elektryczne, materace przeciwodleżynowe, podnośniki.

Placówka ma pod sobą również Oddział Opiekuńczo-Leczniczo-Psychiatryczny w Owińskach. Jego kadra specjalizuje się w opiece oraz leczeniu dorosłych mężczyzn z chorobami psychicznymi czy niepełnosprawnością intelektualną.

Dodaj komentarz