Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej znowelizowało ustawę o orzekaniu o niepełnosprawności. Projekt zakładający zmianę przepisów opublikowany został 30 maja 2022 roku.
W myśl rozporządzenia zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności nie będzie mógł wydać oceny stanu zdrowia osoby zainteresowanej bez jej badania oraz udziału w posiedzeniu komisji.
Dotychczas było to możliwe od dnia 8 marca 2020 roku czyli od momentu obowiązywania tak zwanej ustawy covidowej do 90 dni po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Rozwiązanie to wdrożono, by zabezpieczyć prawa osób o ograniczonej sprawności w sytuacji niemożności zebrania komisji orzekającej w terminie lub utrudnionego dostępu do lekarzy. Po wejściu w życie nowelizacji przepisy dotyczące wydania orzeczenia wracają do stanu obowiązującego przed pandemią COVID-19. Wydanie dokumentu bez badania i stawiennictwa przed komisją będzie możliwe w przypadku uznania przez lekarza przewodniczącego zespołowi do spraw orzekania o niepełnosprawności przedłożonej dokumentacji za wystarczającą a osoba ubiegająca się o orzeczenie lub dziecko nie ma możliwości osobistego stawienia się przed komisją z powodu poświadczonej przez lekarza długotrwałej choroby nie rokującej na poprawę stanu zdrowia.
W przypadku wniosków złożonych przed wejściem w życie ustawy stosuje się przepisy obowiązujące podczas pandemii.
Więcej o nowej ustawie tutaj.