Pracownia Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu po modernizacji zyskała specjalistyczny sprzęt. Pracownia wzbogaciła się o gammakamerę SPECT/CT, która jest potrzebna do diagnostyki chorych z nowotworem tarczycy.
Pracownia Medycyny Nuklearnej znajdująca się w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu posiada teraz rozbudowane zaplecze do prowadzenia diagnostyki i leczenia z wykorzystaniem otwartych źródeł promieniowania. Pracownia dysponuje także dobrze wyszkoloną kadrą, która jest w stanie zaspokoić potrzeby znacznie większej liczby cierpiących na nowotwory niż obecnie. Jest to możliwe między innymi dzięki zakupowi za prawie 2,5 mln zł nowoczesnej gammakamery.
Jak podkreślono w poniedziałek, 16 września, podczas uroczystości otwarcia pracowni po modernizacji, dotychczas pacjenci na badanie gammakamerą oczekiwali ok. 3 miesięcy. Na chwilę obecną – w wyniku zaopatrzeniu pracowni w drugi tego typu sprzęt – czas oczekiwania ma być krótszy i wynosić ok.1 tygodnia.
Gammakamera SPECT/CT, którą obecnie ma w posiadaniu pracownia – to sprzęt niezbędny w diagnozowaniu wszystkich zmagających się z rakiem tarczycy, zarówno przed, jak i po leczeniu radiojodem. Urządzenie to wykorzystywanie jest również m.in. do wstępnej oceny chorych z innymi nowotworami głowy i szyi.