Koreańscy naukowcy opublikowali wyniki badania, z których wynika, że kobiety będące nosicielkami wirusa HPV są obarczone większym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) kojarzony jest głównie z rakiem szyjki macicy. To on odpowiada za 70 procent przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Tymczasem badacze z Seulu, stolicy Korei Południowej, opublikowali wyniki najnowszego badania. Wynika z nich, że u pań zarażonych wirusem o wysokim potencjale onkogennym istnieje cztery razy większe prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz niemal sześciokrotnie większe ryzyko śmierci na udar mózgu. Badacze odkryli także, że prawdopodobieństwo to było jeszcze większe u pacjentek z nadwagą.
Badaniem objętych zostało 163 250 kobiet, które nigdy nie miały chorób układu krążenia. Ich średni wiek wynosił 40,2 lat. Przed przystąpieniem do testów pacjentki poddano badaniom przesiewowym w kierunku wirusa HPV. Mediana obserwacji wynosiła 8,6 roku. W tym czasie choroby układu krążenia stały się przyczyną śmierci 134 kobiet. Współczynnik umieralności na chorobę wieńcową, chorobę niedokrwienną mózgu oraz udar mózgu kobiet zarażonych wirusem brodawczaka ludzkiego w porównaniu z pacjentkami nie będącymi jego nosicielkami wyniósł odpowiednio 3,91, 3,74 oraz 5, 86.
Czym właściwie jest wirus brodawczaka ludzkiego? To wirus należący do grupy papillomawirusów. Przenoszony jest przede wszystkim drogą płciową. Istnieje wiele jego typów. Większość z nich przybiera postać łagodną, Są jednak typy mające potencjał onkogenny, czyli mogące prowadzić do nowotworów narządów płciowych, między innymi raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi. Do typów wirusa posiadających największy potencjał onkogenny należą: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 i 59. Kilka badań przekrojowych sugerowało związek między tymi typami wirusa a schorzeniami o podłożu miażdżycowym, jednak w przypadku żadnego z nich nie przyglądano się długofalowym skutkom sercowo-naczyniowym mającym związek z zarażeniem.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Seulu jako pierwsze ocenia związek między zakażeniem typami wirusa o największym potencjale onkogennym a śmiertelnością w wyniku chorób serca. Koreańscy badacze podkreślają konieczność sprawowania kompleksowej opieki nad pacjentkami będącymi nosicielkami wirusa, Zaznaczają, że pacjentki te powinny być monitorowane w kierunku schorzeń układu krążenia. Dotyczy to w szczególności kobiet z otyłością lub innymi czynnikami ryzyka.
W badaniu nie uwzględniono informacji o czasie narażenia na wirus brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka oraz nie zidentyfikowano konkretnego typu wirusa o dużym potencjale onkogennym. Większość kobiet uczestniczących w badaniu posiadała relatywnie wysoki status socjoekonomiczny i wyższe wykształcenie.
Wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie „European Heart Journal”.
Co może uchronić nas przed zakażeniem wirusem HPV?
– szczepienia
– stosowanie prezerwatyw, które wprawdzie nie dają stuprocentowej ochrony, lecz mogą zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa
– ograniczenie liczby partnerów seksualnych i unikanie przygodnego seksu
– regularne wykonywanie cytologii oraz wykonanie testu DNA na obecność wirusa HPV, dzięki którym możliwe będzie wykrycie ewentualnych zmian rakowych i wdrożenie leczenia we wczesnym stadium nowotworu.
Opracowano na podstawie: HPV zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia u kobiet (doz.pl)