Przejdź do treści

Noś aparaty słuchowe. Będziesz żył dłużej!

Naukowcy z University of Southern California w Stanach Zjednoczonych odkryli, że korzystanie z aparatów słuchowych o niemal jedną czwartą zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu.

Badacze stwierdzili, że w USA na zaburzenia słuchu cierpi aż 40 milionów dorosłych osób, z tego jedynie co dziesiąta nosi aparaty słuchowe. Tymczasem, jak wskazują statystyki zebrane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, kłopoty ze słuchem ma co trzecia osoba w Polsce, w tym 1 do 2 na 1000 niemowląt, 20 procent dzieci i młodzieży i 75 procent osób starszych.

Odkryliśmy, że dorośli z ubytkami słuchu, którzy regularnie korzystają z aparatów, maja o 24 proc. mniejsze ryzyko zgonu niż ci, którzy nigdy ich nie nosili. To ekscytujące wyniki, ponieważ sugerują, że aparaty słuchowe mogą odgrywać ochronną rolę względem ludzkiego zdrowia i zapobiegać przedwczesnej śmierci – wyjaśnia autorka pracy opublikowanej w czasopiśmie „The Lancet Healthy Longevity”, doktor Janet Choi.

Badacze stoją na stanowisku, że ich praca jest najgłębszą jak dotąd analizą badającą związki między śmiertelnością a używaniem aparatów słuchowych. W swoim badaniu uwzględnili obejmujące ponad 10 lat statystyki na temat 10 tysięcy osób w wieku powyżej  20. roku życia. Ubytek słuchu miało ponad 1800 uczestników badania. W tej grupie niespełna 240 osób regularnie używało aparatów słuchowych, natomiast aż 1500 nigdy ich nie nosiło.

Dzięki aparatom śmiertelność spadała aż o 25 procent, bez względu na skalę zaburzeń słuchu (od umiarkowanych do poważnych), a także, wiek, rasę, status ekonomiczny czy wykształcenie. U osób, które z urządzenia korzystały nieregularnie, ryzyko zgonu było tak samo wysokie jak u osób, które z aparatów nie korzystały w ogóle.

Z przeprowadzonej analizy nie dowiadujemy się niestety, dlaczego aparaty zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci. Naukowcy dokonali jednak wielu innych ważnych odkryć. Dowiedli na przykład, że korzystanie z aparatów zmniejsza ryzyko rozwoju depresji i demencji. Możliwe zatem, że za zachowanie zdrowia i wydłużenie życia odpowiedzialna jest większa sprawność poznawcza.

Amerykańscy naukowcy mają nadzieję, że publikacja wyników przeprowadzonych przez nich badań przyczyni się do tego, że osoby, którym wskazane jest noszenie aparatów słuchowych, zaczną z nich korzystać, pomimo kłopotów jakie stwarza dobór odpowiedniego urządzenia, możliwości finansowe czy obawa przed napiętnowaniem. Zachęcają nawet, by zakup aparatu uczynić noworocznym postanowieniem. Doktor Janet Choi sama przyszła na świat z ubytkiem słuchu w lewym uchu. Przez ponad trzy dekady nie korzystała z aparatów, zaś przez kilka kolejnych lat miała kłopot z dobraniem odpowiedniego urządzenia. Aktualnie pracuje nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w doborze aparatów dostosowanych do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta.

Opracowano na podstawie: Aparaty słuchowe pomagają żyć dłużej – niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz