Nauka zmienia świat! Nowy wynalazek polskich ekspertów został wyróżniony na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS.
Chodzi tutaj o System Neuroterminal i Robot Ictal, czyli algorytmy cybernetyczne, które potrafią wyleczyć padaczkę.
Nasze rodzime innowacje nie miały sobie równych podczas tegorocznej, 16. już edycji, wystawy organizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców Racjonalizatorów.
Pod werdykt komisji konkursowych zostało poddanych około 400 wynalazków z 21 państw świata. Te wykrywające epilepsję uzyskały łącznie trzy nagrody. Neuroterminal zwyciężył w kategorii informatyka i elektronika, a Ictal zebrał laury w kategorii medycyna i biotechnologia. Robot Ictal dodatkowo zdobył Grand Prix wystawy.
Wystawa IWIS pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki to największe wydarzenie w Polsce promujące wynalazki i innowacyjne odkrycia czy osiągnięcia. Jej tegoroczna edycja przyciągnęła wystawców z całego świata, którzy poddali swoje dokonania ocenie międzynarodowej komisji i widowni z całego świata. W tym roku eksperci docenili unikalny na skalę światową system diagnozujący epilepsję, który wspiera lekarzy i pacjentów w polskiej klinice Neurosphera.
– Wszyscy członkowie jury byli jednogłośni, że rozwiązanie przedstawione przez polski zespół jest w tym roku najlepsze. Neuroterminal i Ictal znajdują praktyczne zastosowanie. Wspomagają decyzję lekarską, jednocześnie pomagając pacjentom przez znaczne przyspieszenie diagnostyki. Jest to kluczowe w wielu przypadkach, ponieważ pacjent – szczególnie w wypadku napadu epilepsji – nie może czekać na długą pomoc. I, mimo że pozostałe, zaprezentowane na wystawie innowacje również znajdowały wdrożenia, to żadne z nich nie było tak komplementarne, jak to zaprezentowane przez zwycięski zespół – komentuje dr hab. inż. prof. SGSP Michał Szota, członek jury.
Jest to kolejny dowód na to, że medycyna i technologia się uzupełniają, a ich możliwości służą pacjentom na całym świecie.
Robot Ictal to cybernetyczny moduł zawierający instrumenty tzw. inteligencji asystującej. Jest „mózgiem” Neuroterminala, czyli chmurowego systemu opartego na zaawansowanych algorytmach cybernetycznych i uczeniu maszynowym. Razem tworzą jedyny na świecie system wspomagający pracę epileptologów, diagnozując padaczkę i wskazując metody jej leczenia – czytamy na portalu www.niepelnosprawni.pl.
Gratulacje dla całego sztabu profesjonalistów, którzy po raz kolejny dali nadzieję tylu ludziom, na co dzień zmagającym się z wyzwaniami i toczącym często nierówną walkę o swoje zdrowie. Brawa!